ANNONCE:
I en ny rapport, der er baseret på en lang række vandprøver nær fabrikkerne, påviser organisationen, at produktionen af computere og andet elektronik i den tredje verden er skyld i giftigt spildevand, forurenet drikkevand, og kemikaliefyldte floder i blandt andet Asien og Mexico.
- Vi kan se, at produkterne giver miljøproblemer både i arbejdsmiljøet, men også i omgivende lokalmiljø, siger Henrik Pedersen, miljøbiolog, Greenpeace i Danmark
Organisationen har længe sat fokus på computerprodukters miljøpåvirkninger.
Fokus på lokalmiljø
I den nye rapport revser Greenpeace de multi-nationale it-kæmpers forurening i lokalområderne omkring produktionsstederne.
Ifølge Henrik Pedersen har forureningen store konsekvenser for lokale bønder, familier og arbejdere, som skal leve af vandet.
- Det er problemer, som vi selv har ryddet op i gennem de sidste mange år i Danmark og EU, fordi vi ikke vil acceptere forurening i nærmiljøer, men som man må leve med i den tredje verden, indtil vi får placeret et ansvar, siger Henrik Pedersen.
Derfor vil Greenpeace nu med rapporten placere ansvaret for miljøproblemerne hos de store it-firmaer, som er aftagere af produktionen. Det giver nemlig de store brands et ansvar for produkterne, mener Henrik Pedersen.
Firmaer skal tage ansvar
Rapporten viser et bredt billede af eksempler på, at producenterne sviner i nærmiljøet. Situationen er ifølge Henrik Pedersen ude af kontrol.
Prøverne viser eksempler på letopløselige stoffer, som er langt over internationale grænseværdier. Det kan have direkte konsekvenser for de mennesker som drikker af vandet, fortæller Henrik Pedersen.
Desuden indeholder prøverne blandt andet bromerede flammehæmmere, tungmetaller og phthalater som på længere sigt kan have hormonforstyrrende virkning.
- Det er ikke et sjovt miljø at skulle arbejde eller leve i, siger Henrik Pedersen.
Ifølge Greenpeace er løsningen på problemerne først og fremmest, at de store it-selskaber i langt højere grad skal tage ansvar. Organisationen vil også have bredt EU's kemikalielovgivning ud til at dække hele verden.
- Hele løsningen er at de store brands tager ansvar og aktivt erstatter farlige stoffer med mere sikre, siger Henrik Pedersen.
Forbrugerne bestemmer
Det er ikke første gang, at organisationen er ude med riven efter it-branchen. Hvert kvartal offenliggør Greenpeace en liste over de største it-miljøsyndere på organisationens hjemmeside.
I øjeblikket er det Apple, som topper listen, og som derfor også løbende udsættes for aktioner mod virksomheden.
Derfor opfordrer organisationen også forbrugerne til at tænke sig om, når de skal købe en ny computer ved at kigge på listen over de fabrikanter, som i øjeblikket sviner mindst.




