ANNONCE:
Det fortæller Claus Hjorting, som indtil nu har været formand i FDIH.
Årsagen til fusionen er, at den traditionelle postordreforretning er på vej til at blive afløst af egentlig nethandel. Dermed bliver grænserne mellem internetbutikken og postordreforretningerne stadigt mindre, fordi man ikke i dag kan drive en postordreforretning uden at være på nettet, fortæller Claus Hjorting.
Stadig lille branche
Men fusionen mellem de to organisationer sker også for at fokusere kræfterne for at blive hørt. Selvom internethandel er i stærk fremgang er det nemlig stadig en lille branche, fortæller Claus Hjorting.
"Det her sker for at styrke e-handel og for at lave en organisation, som endnu bedre er i stand til at tale e-handlens sag, der stadig har en tendens til at komme i klemme på Christiansborg," siger Claus Hjorting.
Den fusionerede organisation får navnet Foreningen for Distance og Internethandel (FDIH) og samtidig udvides antallet af medarbejdere i den nye forening, fortæller Claus Hjorting, der fortsætter som formand i den nye forening.
"Vi bliver flere og stærkere og kan have flere indsatsområder sammen, end vi kan have hver for sig," siger Claus Hjorting.





