Photoshop bliver gratis og annonce-finansieret

I et forsøg på at tage kampen op med Googles populære online-programmer, lancerer Adobe en internet-version af det populære billedbehandlingsprogram.

Adobe sender en gratis internet-version af Photoshop på gaden, skriver News.com.

Adobes online-satsning er et forsøg på at tilbyde firmaets produkter i en annoncefinansieret udgave via nettet for derved at udbrede, de ellers meget dyre produkter, til alle netbrugere.

Adobe går derved i direkte krig med online-programmer som Googles billedbehandlingsprogram Picasa.

Avancerede funktioner mangler

I første omgang bliver det et videoredigeringsværktøj, der frigives, men firmaet barsler med, at de senere vil udvide med billedbehandling på nettet. Den hostede udgave bliver gratis.

Man får dog ikke alle de avancerede funktioner, som Photoshop er kendt for med i online-versionen, der bliver en neddroslet udgave.

Pengene til Photoshop-tjenesten skal komme fra reklamer.

"Vi har erfaret, at kunderne er der men, men at de ikke er villige til at betale for tjenesten," siger Adobes direktør Bruce Chizen, til News.com.

"Derfor vil vi benytte online-reklamer til at finansiere tjenesten. Google har vist, at denne model virker ganske godt."

Ny strategi

Denne strategi er helt ny for Adobe, der har ry for at holde priserne på deres produkter i et meget højt leje.

Satsningen indikerer samtidig, at Adobe gerne vil spille en større rolle på brugermarkedet.

"Det er vigtigt, at firmaer som Google ikke overhaler os indenom på vores egen boldbane. Derfor bliver vi nødt til at sikre, at vi er der først," siger Bruce Chizen.

Med beslutningen følger Adobe i fodsporene på Microsoft, som ligeledes har haft tradition for at levere produkter, der installeres på lokale maskiner.

Redmond-firmaet satser med sine Live-tjenester nu massivt på online-applikationerne, og den strategi vil Adobe kopiere.

"I takt med at online-applikatiner bliver mere avancerede, er det naturligt for os at inddrage dem i vores produktkatalog," siger Chizen.

"Vi vil både udvikle produkter, der er helt web-baserede og hybrider, hvor brugeren kan hente yderligere funktioner via nettet til klientprogrammerne."

Billedbehandlingstjenesten er ifølge Adobe klar om et halvt år.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S