Nu smelter objekter sammen med deres digitale data

Klumme: Vi er på vej mod en virkelighed, hvor det virtuelle og det fysiske bliver to sider af samme sag, og hvor offline og online bliver det samme. Det sker, når objekter bliver uadskillelige fra deres digitale data.

Artikel top billede

Mit yndlings-syrehoved er Bruce Sterling.

Han startede som science fiction-forfatter, men han er blevet indhentet af udviklingen. I dag skriver han om design i nutiden og i den umiddelbart forestående fremtid.

Bruce Sterling har på det seneste gjort en del ud af at beskrive det, han – med et selv-opfundet ord – kalder “spimes”.

Ordet er ligemeget, men princippet bag er ganske dækkende for, hvordan en meget stor del af alle fabrikerede genstande fremover vil fungere.

Hans pointe er, at objekter bliver uadskillelige fra deres digitale data.

Alt begynder med digital beskrivelse

Alt, hvad vi producerer, vil begynde sin eksistens som en digital beskrivelse, designet på en computer – muligvis assisteret af et arsenal af simulationer, genetiske algoritmer og andre beregningsværktøjer, der kan gøre genstanden bedre, inden det bliver til et produkt i den fysiske verden.

Slutbrugeren vil ofte være involveret allerede på det tidspunkt.

Allerede i dag giver mange selskaber mulighed for, at brugeren kan skræddersy et produkt.

For eksempel kan man på nikeid.com designe en personlig løbesko.

Med tiden kan man udmærket forestille sig, at det bliver almindeligt med 3D-printere i hjemmene eller den nærmeste 7eleven, der kan “printe” genstande ud.

Den form for produktudvikling direkte på skrivebordene vil radikalt ændre fabrikanters rolle.

“Producenten” skal ikke engang levere færdige designs, men snarere værktøjer, som brugerne kan bruge til at færdiggøre netop de objekter, de selv ønsker.

Data udvides gradvist

Senere, når produktet tages i brug, vil dets data gradvist blive udvidet med en detaljeret historik over alt, hvad det udsættes for, foruden alle de informationer som sælgere, brugere, lovgivere og andremåtte finde på at knytte til det – lige fra reklamer, advarsler og brugsanvisninger til instrukser om, hvordan du til sidst kan skille produktet ad og genbruge det.

Som stort set enhver genstand vil produktet være forsynet med en vis computer- og kommunikationskraft.

Der skubbes hårdt på for, at alle varer skal mærkes med RFID-tags. Dermed vil man kunne identificere og knytte informationer til hver eneste individuelle vare.

Det kan såmænd få sit eget website. Med den kommende internet protokol IPv6 får vi et rum af internetadresser, der er stort nok til at give ethvert objekt, der fremstilles i de kommende århundreder, en individuel internetadresse.

Med tilstrækkeligt mange taggede objekter og en tilsvarende udbygget ifrastruktur af taglæsere vil vores objekter i princippet være lige så sporbare og dokumenterede som vores mobiltelefoner i dag.

Kan spores hele tiden

De kan spores automatisk hele tiden, og dermed bliver de søgbare. Vi vil kunne google den handske, vi har tabt.

Skridtet opefter i intelligens er objekter med sensorer. De behøver ikke at være synderligt avancerede.

Det kan være oplysninger om fugt, temperatur eller geografisk position. Det vigtige er, at der er mange af dem, og at de kan tale sammen.

Vores objekter vil kommunikere med hinanden, og typisk vil en væsentlig del af deres funktionalitet netop komme til udtryk i samspillet med alle de andre intelligente og sansende dimser.

Og dermed er vi tilbage ved Bruce Sterlings pointe om “spimes”.

Det virtuelle og det fysiske bliver to sider af den samme genstand, og det giver ikke mening at forstå en genstand uden at tage begge dimensioner i betragtning. Forskellen mellem online og offline er væk.

Det er dén verden, vi skal navigere i med vores endnu forbløffende gammeldags biologiske kroppe.

Peter Hesseldahl, journalist og videnskabsformidler ved Danfoss Universe.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S