Hosting: Rackspace rykker ind i Danmark


Publiceret d. 12. marts 2007 kl. 12.10


Annonce:
 
ANNONCE:
 
RackSpace Managed Hosting, hvis 12.000 kunder står for cirka en procent af al internettrafik i verden og cirka fire procent af Londons totale datacenterflade, vil nu også være store i Danmark.

"Det danske marked virker, som om der er meget få leverandører, der tilbyder avancerede server-hostingtjenester. Desuden er de fleste af disse leverandører ikke specialiserede i eller kendte for server-hosting, men har det som bi-virksomhed," udtaler Bjørn Hougaard, chef for RackSpace i Norden.

Bjørn Hougaard kommer fra NEC, hvor han havde ansvaret for de største kunder i England og Irland, heriblandt mobilselskabet 3.

Kontor i Malmø
Rackspace sælger i dag hovedparten af sine løsninger gennem partnere såsom web-bureauer og systemintegratorer. Planen er at udbygge partnerbasen med yderligere 10 partnere i Danmark i løbet af 2007.

Det nordiske kontor blive formentligt etableret i Malmø-regionen.

Rackspace Managed Hosting så dagens lys i 1998 og har hovedkontor i USA med EMEA-kontor (Europa, Mellemøsten og Afrika) i London.

I Europa voksede firmaets omsætning med 74 procent i 2006, og det har kunder i 57 forskellige lande. Rackspace havde i 2006 omkring 1.200 ansatte i alt.



Alle artikler om:
Forhandlere, Server, Netværk, It-markedet


Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Især jobsøgning via sociale netværk kræver en vis takt og tone. Læs her en række gode råd til at fremstå professionelt, når du netværker.
24. maj 2012 kl. 16.05 | læs »

Smartphone-producenterne kan slet ikke blive enige om, hvordan fremtidens SIM-kort skal se ud. Udfaldet kan få stor betydning for både teleselskaber og mobil-brugere.
24. maj 2012 kl. 07.00 | (1) | læs »

To eksperter vurderer, hvordan udsigten til job ser ud for de mange fyrede it-folk fra henholdsvis IBM og CSC. Faktisk har de flere kort at spille på.
24. maj 2012 kl. 12.59 | læs »

De indsatte kan glemme alt om mobiler i landets fængsler, hvor der hersker strenge regler på området.
24. maj 2012 kl. 12.22 | læs »





 
White papers
Den teknologiske udvikling står aldrig stille. Det betyder ofte, at virksomheder løbende vælger...

Intelligente PDU'er eller strømpaneler kan hjælpe dig til at kende dit datacenter bedre, så du...

Virtualisering gør det lettere end nogensinde før at udrulle og administrere nye elementer i...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.