Claus Hjort efterlyser flere jobkartel-aftaler

Beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen (V) mener, at der er indsendt for få jobkartel-aftaler til hans udvalg, til at han kan lovgive. Udvalget nægter at bede virksomhederne om at sende aftalerne, fordi det vil være at føre tilsyn.

For få konkrete eksempler på hemmelige jobkartel-aftaler til at kunne lovgive.

Det er beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksens (V) udmeldning, efter hans udvalg er kommet med en foreløbig rapport på baggrund af en lang række høringssvar.

"Jeg må sige, at den viden, høringen foreløbigt har resulteret i, forekommer mig som et noget skrøbeligt grundlag at lovgive på," siger han.

Han henviser til, at der ikke er indsendt tilstrækkelig dokumentation for omfanget af aftalerne.

Nægter at spørge

Udvalget nægter at spørge de navngivne virksomheder, der i medierne er blevet kædet sammen med jobkarteller.

Det er udvalget ellers blevet opfordret til i flere af høringssvarene.

Udvalget begrunder holdningen med, at det ikke har fået mandat til at føre tilsyn.

Fagforeninger i det røde felt

"Det er jo helt absurd," siger faglig sekretær Hanne Lykke Jespersen fra Prosa.

Hun fortæller, at Prosa i sit høringssvar har bedt udvalget kontakte følgende virksomheder: SDC, Blue Phoenix Solutions, IBM, A.P. Møller Mærsk, WM data, CSC, SDC, Software Innovation, Fujitsu, Rambøll, Folketinget, Bankdata, ADP Dealer Services, Accenture og KMD.

Men de er ikke blevet kontaktet.

"Spørgsmålet er, om ministeren overhovedet er interesseret i at få afklaret, hvor stort omfanget er," siger hun.

Uenighed mellem chef og ansatte

Ikke overraskende giver fagforeningerne og erhvervsorganisationerne meget forskellige input til udvalget i deres høringssvar.

Lønmodtagerne mener, at der er behov for lovgivning.

Omvendt mener flere arbejdsgiver-organisationer slet ikke, at der er behov for regulering på området.

Ikke taget endelig stilling

Ministeren har ikke taget endelige stilling til, om der skal lovgives.

I første omgang afventer han nye høringsvar, som også bør indeholde udkast til lovforslag, som organsationerne har fået frem til den 20. marts til at eftersende.

Udvalget skal komme med sin endelige rapport senest 1. april.

I Tyskland og USA er er de hemmelige aftaler forbudt ved lov, fremgår det af udvalgets foreløbige rapport.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen