Skarp advokat-kritik af APG-trusselsbreve

AntiPiratGruppen har for nyligt lidt nederlag i to sager. Advokat mener, det er "advokat-etisk betænkeligt", at antipiratgruppen har været så truende i deres breve til formodede fildelere.

Artikel top billede

Det er kritisabelt, at AntiPiratGruppen bruger ord som "konstateret" og "overbevisende bevismateriale", når de sender breve ud til formodede fildelere. Det mener advokat Per Overbeck.

"Man skal selvfølgelig betale, hvis man har gjort noget forkert. Men det er ikke advokat-etisk rart, at AntiPiratgruppen skriver så skrappe breve til hundredvis af mennesker og giver dem et billede, der ikke er rigtigt," siger han.

AntiPiratGruppen afviser kritikken, men overvejer nu at indføje i brevene, at folk gerne må henvende sig, hvis de ikke mener, de er skyldige.

"Men det burde være en naturlig reaktion," siger Niels Bo Jørgensen, advokat hos Johan Schlüter advokatfirma, der repræsenterer AntiPiratGruppen.

Fildeleren var på ferie

Per Overbeck har for nyligt repræsenteret to mennesker, der trods brevenes nuværende hårde tone slap for at betale en krone.

Den ene sag handlede om 50-årige John Hvam fra Holstebro, der faktisk blev dømt til at betale 142.000 kroner i byretten, selvom han var på ferie, mens der foregik fildeling på sin telefonlinje.

Han appellerede derefter til landsretten, men AntiPiratGruppen droppede sagen, inden retten havde fundet en dato for det første møde.

En kvinde fra Herning slap med skrækken, da hun blev frikendt for ansvar i byretten. Hun havde været på arbejde, da antipiratgruppen fandt ulovligheder fra hendes IP-adresse. AntiPiratGruppen overvejer nu at lægge sag an mod andre fra kvindens adresse.

Ubehagelige breve

Advokat Per Overbeck mener, at de to sager er et klart bevis på, at AntiPiratGruppen har valgt en alt for hård tone i deres breve til formodede fildelere.

"Jeg går ud fra, at nogle af de mennesker, der har betalt store beløb, skulle have været frifundet. Det er ubehageligt," siger Per Overbeck.

Antipiratgruppen afviser kritikken.

"Det tror jeg ikke på. Det mest naturlige er at fremlægge alle ens beviser, hvis man ikke har gjort noget," siger Niels Bo Jørgensen.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job