Firefox har det svært i Danmark

Mens hver tredje tysker bruger browseren Firefox, så er det under syv procent i Danmark, der danser om den varme ræv.

Artikel top billede

Flere og flere europæere bruger browseren Firefox i stedet for Microsofts Internet Explorer, men danskerne foretrækker stadig Microsofts Internet Explorer.

Det viser en analyse foretaget af virksomheden Adtech, der til daglig lever af at sælge teknologier til digital markedsføring.

Analysen viser, at 15 procent af europæerne nu bruger Firefox. Men i Danmark er tallet under syv procent. Tyskerne er de klare topscorere. Her bruger hver tredje websurfer Firefox.

Andelen af brugere er begyndt at stige igen efter udgivelse af Firefox 2.0 i november. Samtidig er Internet Explorer i klar tilbagegang. I 2004 havde Microsofts browser en markedsandel på 90 procent. Nu er den nede på 77 procent i Europa.

Microsoft har dog fået en lille sejr. Efter kun fire måneder bruger hver fjerde europæer nu Redmond-gigantens nyeste browser.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S