Chips på vej med indbygget virus-beskyttelse

Den verdensomspændende krig mod computervirus og hackere får et nyt våben. Computerchips med indbygget beskyttelse mod ondsindede aktiviteter.

De to producenter af computerprocessorer Intel og AMD er snart klar med processorer, der helt automatisk beskytter servere og pc'er mod ondsindede aktiviteter fra hackere og virus. Det skriver Wall Street Journal.

Når de nye chips bliver udnyttet af programmører, så arbejder hardwaren og softwaren sammen på nye måder, der kan reducere skadevirkningerne af computervirus. Skader, der koster erhvervslivet milliarder af kroner hvert år.

Indikerer virus

Eksempler på chips, der er blevet bearbejdet med henblik på at øge sikkerheden:

Microprocessoren Itanium fra Intel har fået indbygget faciliteter, der sikrer dele af computerens hukommelse mod angreb fra uautoriseret softwarekode.

Microcontrollers. En chip med navnet Trusted Platform Module holder styr på passwords og andre digitale identiteter, hvilket kan være med til at sikre, at der ikke er blevet pillet ved softwaren.

Flash Memory. Intel har lagt specielle instruktioner ind i disse chips, der lagrer grundlæggende pc-software, som overvåger datatraffik, der kan indikere virus eller andre problemer.

Sammenligner mønstre

Acceleratorer. Disse specialfremstillede chips kan bruges til at øge hastigheden i bestemte sikkerhedsprocesser så som at sammenligne mønstre i indgående datastrømme. Mønstre, der kan være tegn på virus eller en spam-meddelelse.

Chips har flere åbenlyse fordele frem for enkeltstående sikkerhedssoftware. De kan ikke så nemt modificeres af skruppelløse programmører og denne måde at reducere antallet af ondsindede har længe været brugt af efterretningstjenester og andre med ondt i sikkerheden.

Udbredelsen til personlige computere går langsomt blandt andet fordi eksperter frygter, at de indbyggede faciliteter gør det sværere for brugere at forblive anonyme, og det er der trods alt mange, der stadig sætter pris på.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura