Ny direktør med vækstambitioner til Apple-forhandler


Publiceret d. 26. marts 2007 kl. 07.00


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Apple-forhandlerne Humac og Office Line fusionerede for snart et år siden. Men selskaberne fungerer i høj grad stadig som adskilte enheder.

Det bliver en af den nye direktør Sten Mortensens første opgaver at få Humac til at fungere som et samlet selskab.

Sten Mortensen har før arbejdet som direktør for strategiplanlægning i HP, hvor han havde samme opgave med HP's europæiske aktiviteter.

I mellemtiden har han været direktør for Sonofon Erhverv.

Ny navision-implementering truer
Sten Mortensen er netop nu i gang med at forberede indførslen af Navision-systemet i de danske butikker til butikkerne i resten af Norden.

Det skal være begyndelsen på en internationalisering af virksomheden.

"Humac er en fusion på godt og ondt. Der er masser af gevinster i at være én frem for forskellige lande-operationer," siger Sten Mortensen.

Det var ellers netop Navision-systemet, som butikkerne havde væsentlige problemer med i efteråret, lige inden den tidligere direktør, Jerrik Bagger Sørensen, blev fyret.

Sten Mortensen fortæller, at han desuden vil forsøge at sælge flere Apple-computere til virksomheder, der normalt bruger Microsoft. Efter skiftet til Intel-processorer fungerer Apple-computere nemlig bedre sammen med Windows.

Humac skal være landsdækkende
Humac-butikkernes stil skal også skærpes. De skal være koncept-stores, hvor Apple-stilen bliver meget tydelig. Og så skal der være flere af dem.

"Ambitionen er at blive landsdækkende. Det er vi ikke i dag. Der er pænt store huller på Danmarkskortet," siger Sten Mortensen, der er gået i gang med at sondere mulighederne for opkøb.

Men hvordan kan det overhovedet være, at Sten Mortensen takkede ja til en virksomhed med kun otte butikker i Danmark, når han kommer fra virksomheder med båder 30.000 og 170.000 medarbejdere?

"Jeg havde og har et ønske om et job, hvor det har en større impact, hvad jeg foretager mig," siger Sten Mortensen.




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Især jobsøgning via sociale netværk kræver en vis takt og tone. Læs her en række gode råd til at fremstå professionelt, når du netværker.
24. maj 2012 kl. 16.05 | læs »

Smartphone-producenterne kan slet ikke blive enige om, hvordan fremtidens SIM-kort skal se ud. Udfaldet kan få stor betydning for både teleselskaber og mobil-brugere.
24. maj 2012 kl. 07.00 | (1) | læs »

To eksperter vurderer, hvordan udsigten til job ser ud for de mange fyrede it-folk fra henholdsvis IBM og CSC. Faktisk har de flere kort at spille på.
24. maj 2012 kl. 12.59 | læs »

De indsatte kan glemme alt om mobiler i landets fængsler, hvor der hersker strenge regler på området.
24. maj 2012 kl. 12.22 | læs »





 
White papers
Den teknologiske udvikling står aldrig stille. Det betyder ofte, at virksomheder løbende vælger...

Samarbejd ved hjælp af Polycoms telefonibaserede og visuelle kommunikationsløsninger, så du kan...

Virksomheder stiller konstant krav til, at it-afdelingen tilpasser sig omverdenens udfordringer...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.