Apple og EMI klar med net-musik uden DRM

Den amerikanske it-gigant Apple og det britiske pladeselskab EMI Group er blevet enige om at tilbyde musik uden den kritiserede DRM. Samtidig bliver kvaliteten af den digitale musik forbedret.

Verdens største digitale musikforhandler, Apple, og et af verdens største musikselskaber, EMI, har ved et fælles pressemøde meddelt, at EMI's musik fremover vil blive solgt uden DRM, digital rettighedsbeskyttelse.

Samtidig vil musikken blive solgt i en bedre kvalitet.

"Vores mål er at give kunderne den best mulige digitale musikoplevelse. Ved at tilbyde DRM-frie downloade, adresserer vi manglen på interoperationalitet, der frustrerer mange musikfans," siger Eric Nicoli, direktør for britiske EMI Group, der tæller flere af verdens største artister herunder Rolling Stones, Coldplay og Robbie Williams.

Apple er den første forhandler, der får adgang til DRM-frit musik, og ved pressemødet kunne CEO Steve Jobs fortælle, at fra maj måned ville den DRM-frie musik være tilgængelig i alle de lande, hvor Apple i dag sælger musik.

Det inkluderer blandt andet Danmark.

I Apples iTunes Music Store vil musikken blive solgt i 256 kbps AAC i modsætning til 128 kbps AAC i dag.

Ifølge Eric Nicoli vil andre forhandlere kunne sælge musikken i MP3.

Resten af selskaberne følger trop

DRM er fra flere sider blevet kritiseret for at skade forbrugerne, og europæiske forbrugerombudsmænd har ligget i krig med Apple for at få dem til at fjerne sit DRM, Fairplay.

Blandt andet den norske forbrugerombudsmand mener, at musik beskyttet med DRM strider imod norsk lovgivning.

Det slagsmål har i dag ændret karakter, og Apple-topchef Steve Jobs forventer, at resten af pladeselskaberne vil følge EMI's eksempel inden årets udgang.

"EMI har taget et modigt skridt for industrien, og fra og med i dag rækker Apple hånden ud til resten af industrien for at følge trop," sagde Steve Jobs.

På iTunes Music Store vil de frie downloads blive solgt for 1,29 dollar stykket, 30 cents dyrere end i dag.

Kunder, der allerede har købt DRM-beskyttet EMI-musik kan for 30 cents opgradere til den DRM-frie musik, der samtidig giver bedre lydkvalitet.

Det vil fortsat være muligt at købe beskyttet musik for 99 cents, 8 danske kroner.

EMI ønskede kompensation

Indtil videre er Apple den eneste forhandler, der kommer til at føre den ubeskyttede musik, men andre forhandlere vil støde til, forudsiger EMI-direktør Eric Nicoli.

"Vi håber at andre musikforhandlere vil tage det til sig, og vi kan ikke se, hvorfor de ikke skulle gøre det," siger han.

EMI har tidligere eksperimenteret med at tilbyde digitale hitsingler uden digital rettighedsbeskyttelse.

Det er kundernes positive reaktioner på det forsøg, der har banet vejen for at EMI nu vil løsne det bånd om musikken, som fra flere sider er blevet kritiseret for at skade forbrugerne.

I januar forlød det, at EMI havde henvendt sig til en række forhandlere af digital musik, for at diskutere muligheden for at sælge den DRM-frie musik.

EMI krævede dog en økonomisk kompensation, for at stille sin musik til rådighed uden beskyttelse.

På baggrund af størrelsen af den kompensation, forhandlerne ønskede at tilbyde, ville EMI beslutte, om tiden var moden til at tilbyde DRM-frie musikdownloads.

Det vides ikke, om Apple har betalt EMI en kompensation, for at blive - indtil videre - eksklusiv leverandør af EMI's DRM-frie musik.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS