Skyder EU forbi målet med Apple-sag?

ComputerViews: EU-Kommissionen vil have undersøgt, om Apple bryder loven, når man som dansker ikke kan købe musik i andre europæiske afdelinger af iTunes Store. Har kommissionen helt misforstået, hvordan tingene hænger sammen?

ComputerViews: Europa-Kommissionen har fået øjnene op for it-giganten Apples digitale musikbutik, iTunes Store.

Det strider nemlig imod et af Unionens grundprincipper, varernes frie bevægelse, når Apples musikbutikker er begrænset til et enkelt land.

Det betyder, at danskere ikke kan købe musik i de europæiske butikker, der betaler med euro, og hvor prisen er lavere.

Men er Apple nu også den rigtige syndebuk?

På pladselskabernes nåde

Apples iTunes Store lever nemlig på pladeselskabernes nåde.

Og selv om virksomheden sandsynligvis også selv har lukreret på at have vandtætte skotter mellem de forskellige landes musikbutikker, var det sidste ord pladeindustriens.

I 2003 stod Apple nemlig dårligt i forhandlingerne med selskaberne, for uden dem blev der ingen musikbutik.

Et spørgsmål om rettigheder

Hver gang Apple åbner en ny iTunes-butik, er det resultatet af forhandlinger med pladeselskaberne i det enkelte land.

Det er nemlig ikke nødvendigvis det samme selskab, der har rettighederne til en kunstner i hele verden.

Og en kunstener under eksempelvis EMI kan sagtens ejes af Sony i et andet europæisk land.

Det umuliggører en fælles-europæisk musikbutik, for hvem skal have pengene, når en kunstners musik er ejet af flere selskaber?

Yderligere har pladeselskaber for vane, at sælge den samme plade i forskellige versioner alt efter landet, hvor pladen bliver langet over disken.

På den måde kan selskaberne bestemme, hvornår musik er tilgængeligt i de enkelte lande.

En fælles-europæisk butik vil betyde, at selskaberne skal afgive kontrollen over musikken, og gøre den tilgængelig i alle europæsike lande samtidig.

Det vil de næppe. Præcis ligesom filmindustrien næppe opgiver regionskodede DVD-film.

Kontrol over markedet betyder nemlig også, at plade- og filmselskaber selv bestemmer prisen på deres produkter.

Af samme grund er det forbudt for en dansker at købe blandt andet Levis-bukser i en amerikansk netbutik, hvor priserne ellers er markant lavere end i Danmark.

Kommissionen symptombehandler

Sagen mod Apple er endnu et eksempel på at udbredelsen af internettet konstant sætter pres på lovgivninger og distributionsprincipper, der ikke er gearet til det 21. århundrede.

Et lignenden eksempel så vi i sagen mod russiske AllofMP3, der også er blevet forhindret i at sælge musik på tværs af landegrænserne. I hvertfald de danske.

Man kan spørge sig selv, om der ikke blot er tale om symptombehandling, når man angriber distributøren af musik, der blot sælger den på rettighedshaverens præmisser.

Burde EU i virkeligheden tage kampen direkte med pladeselskaberne, og bede dem finde en ny løsning på rettighedsproblemet , istedet for at forlange at forhandlerne gør det?

Annonceindlæg fra QNAP

Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Tech Lead til udviklingsteam i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura