Berlingske truer enmandsfirma i domænestrid


Publiceret d. 12. april 2007 kl. 07.00 | Antal kommentarer (11)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Det Berlingske Officin har skruet bissen på over for enkeltmandsfirmaet Datahjælp, der er blevet truet med en retssag, hvis Datahjælp ikke opgiver varemærket og domænenavnet findalt.com.

Datahjælp registrerede domænenavnet findalt.com 27. marts 2001, mens Det Berlingske Officin registrerede findalt.dk 10. februar 2005.

På trods af det fire-årige efterslæb, mener mediehuset dog, at det har ret til varemærket findalt - og dermed begge domæner.

Betydelige omkostninger
Det lille firma fra Skanderborg, der ejes af René Mogensen, modtog således den 22. marts - uden foregående varsel - et brev fra Det Berlingske Officins advokatfirma Hjejle Gersted Mogensen, hvor der blandt andet står:

"Såfremt den nuværende erhvervsmæssige aktivitet på hjemmesiden findalt.com ikke er bragt til ophør inden 10 dage, forbeholder mine klienter ethvert retsskridt, hvilket vil påføre Dem betydelige omkostninger."

René Mogensen var lettere chokeret efter at have læst brevet to gange.

Han kalder fremgangsmåden "usmagelig."

"Det virker som om de store vil tryne de små med alle midler. Men det er jo ikke første gang, at man ser store firmaer prøver at sikre sig et varemærke og derigennem tiltuske sig retten til et domæne," siger han.

Datahjælp tilbudt at sælge domænet
René Mogensen ringede derefter til advokatkontoret for at høre, hvorfor det havde skrevet til ham.

Her fik han at vide, at truslen skulle tages seriøst. Og blev samtidigt adspurgt, om han var interesseret i at sælge findalt.com.

"Berlingske har ikke tidligere forsøgt at købe domænet, så spørgsmålet kom lidt bag på mig. Jeg har dog tidligere fået en del tilbud, som måske i virkeligheden har været forespørgsler fra Det Berlingske Officin. Men vi kan jo bare sætte os ned og tale om en pris," lyder det fra René Mogensen.

Han tager dog samtidigt truslen om en retssag meget seriøst.

"Men jeg kan jo blive tvunget til at opgive sagen og trække det korteste strå, hvis det hele bliver trukket i langdrag. Berlingske har jo mange flere midler til at føre den slags sager, end jeg har. Det er træls, at der er blevet en sag ud af dette her," fortæller René Mogensen.

Selvom tidsfristen på 10 dage er udløbet, har Datahjælp dog ikke hørt noget fra Det Berlingske Officin endnu.

Domænet bliver brugt til erhverv
René Morgensen forklarer, at findalt.com blev købt for at kunne tjene penge på det. Og ikke umiddelbart for at sælge igen.

Domænet er tidligere blevet til en søgemaskine til forskellige by-portaler. Og nu fungerer det som en holdeplads for en affiliates-aftale for salg af dvd-film.

"Jeg driver forretning på domænet. Også selv om Berlingske prøver at hævde det modsatte," siger René Mogensen.

Det Berlingske Officins findalt.dk er en søgemaskine til at 'få overblik over alle produkter, som sælges online i Danmark", som det hedder på hjemmesiden.

Berlingske venter på svar
Markedsdirektør Carsten Rysgaard fra Berlingske Digital forstår ikke det ståhej, som brevet fra Berlingskes advokat har forårsaget.

"Det var egentlig mest en opfordring til, at han skulle kontakte os. Og vi venter stadig på svar fra Datahjælp," siger han.

Carsten Rysgaard forklarer, at det der generer ham allermest er, at findalt.com ændrede karakter, da findalt.dk gik i luften.

"Vi vil ikke associeres med et sted, hvor man kan finde erotisk materiale. Det vil skade vores varemærke," forklarer han.

Svært at købe domænet
Carsten Rysgaard fortæller, at Berlingske tidligere har haft stråmænd til at købe findalt.com

"Vi ville ikke gå ud og sige, at vi kom fra Det Berlingske Officin. Så ville priserne jo bare blive skruet i vejret med det samme. Derfor har vi nu forsøgt at få ham i tale via vores brev," siger han.

Han påpeger, at Berlingske Digital tidligere også har ringet til René Mogensen for at få gang i en dialog - en ting, som René Mogensen fortæller, at han intet kender till.

Ifølge Carsten Rysgaard er Berlingske Digital dog stadig interesseret i at købe domænet findalt.com.



Alle artikler om:
Domæner, Jura, Ophavsret, Samfund


Kommentarer - Debatoversigt


De er hurtige
2 indlæg

Bedre kommunikation
2 indlæg

Berlingske har ikke en chance
1 indlæg

Det er da det dummeste jeg har hørt!
2 indlæg

Vil det åbne op!
1 indlæg

Mærkelig form for kontakt
3 indlæg

Useriøs advokat.
1 indlæg

Findalt har ikke meget indhold på deres side
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Især jobsøgning via sociale netværk kræver en vis takt og tone. Læs her en række gode råd til at fremstå professionelt, når du netværker.
24. maj 2012 kl. 16.05 | læs »

Smartphone-producenterne kan slet ikke blive enige om, hvordan fremtidens SIM-kort skal se ud. Udfaldet kan få stor betydning for både teleselskaber og mobil-brugere.
24. maj 2012 kl. 07.00 | (1) | læs »

To eksperter vurderer, hvordan udsigten til job ser ud for de mange fyrede it-folk fra henholdsvis IBM og CSC. Faktisk har de flere kort at spille på.
24. maj 2012 kl. 12.59 | læs »

De indsatte kan glemme alt om mobiler i landets fængsler, hvor der hersker strenge regler på området.
24. maj 2012 kl. 12.22 | læs »





 
White papers
På grund af nye fremskridt inden for SSL-teknologien findes der en række forskellige typer SSL....

Essensen af information governance er: "Implementering og styring af fælles regelsæt og...

Virksomheder stiller konstant krav til, at it-afdelingen tilpasser sig omverdenens udfordringer...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.