Rygte: Dansk Skype-rigmand sælger ud til Kina

Søgegiganten Google har ifølge brancherygter købt den danske Skype-rigmand Morten Lunds andel i den kinesiske succes-browser Maxthon. "Jeg kan intet sige om det," lyder den kryptiske melding fra Morten Lund.

Artikel top billede

Søgegiganten Google kan have købt den danske investor og iværksætter Morten Lunds andel i den kinesiske webbrowser Maxthon.

Ifølge internetmediet TechCrunch har Google investeret 5,6 millioner kroner i den Hong-Kong baserede webbrowser for at stå stærkere i den hårde konkurrence på det hastigt voksende kinesiske søgemarked, hvor søgemaskinen Baidu.com er dominerende.

Den danske investor Morten Lund, der foretog tidlige investeringer i succesfirmaet Skype, brugte oprindeligt tre måneder på at finde udvikleren af den kinesiske browser, hvorefter han investerede i firmaet og fik den tidlige ICQ-udviklingschef Netanel Jacobsen med ombord som partner og vicedirektør.

Kan ikke sige noget

Men også Morten Lund afviser at kommentere historien om at Google skulle have investeret i det kinesiske browserfirma.

"Jeg vil ikke kommentere på Google-delen. Jeg kan ikke sige noget. Jeg har prøvet det måske to gange i mit liv, det her med ikke at kunne udtale mig. Jeg kan ikke gøre noget ved det,” siger Morten Lund til Computerworld.

Hemmelighedskræmmeriet får nordisk direktør for analysehuset IDC, Per Andersen til at konkludere, at der er gang i ”noget ganske interessant” omkring den danske investor.

Han mener, at der må være en direkte forbindelse mellem Googles investering og Morten Lunds investering.

Ellers ville Morten Lund næppe udtale sig som han gør.

”På en eller anden måde må det berøre den danske investering. Enten køber Google Morten Lunds andel eller også er der i al fald planer om yderligere investeringer fra Google, som berører den danske investering”, siger Per Andersen.

Per Andersen vurderer, at der er tale om meget sensitiv information. Ellers ville Morten Lund vel næppe have sagt det han siger.

Slår Firefox af banen

Mere end halvdelen af Maxthons 15 millioner brugere er kinesere, og samtidig har browseren slået Firefox af pinden som den næstmest udbredte browser i Kina.

Det gør firmaet til et stærkt kort i Googles planer om at få bedre fodfæste på det kinesiske søgemarked.

Samtidig vil Googles investeringer i det danskrelaterede browserfirma give Maxthon en kolossal troværdighedsfaktor, fordi alle regner med at Google bliver en kæmpe magtfaktor i web 2.0-sfæren, fortæller Per Andersen.

Morten Lund har investeret i en række virksomheder, blandt andet det brasilianske onlinefirma Orolix og firmaet bag Nyhedsavisens nedel, HelloWeb.

”Det ville da være smukt, hvis jeg kunne kommentere på det. Men det kan jeg bare ikke,” er det eneste Morten Lund har at sige til historien om det formodede Google-eventyr.

Hverken Google og Maxthon vil kommentere nyheden.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Banedanmark

Cyber Risk Analyst

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk projektleder til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Paychex Europe

Product Manager, AI & Shared Capabilities

Københavnsområdet

PlanBørnefonden

Digital Solutions Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect