Danske blog-kvinder chikaneres på nettet

God tone på bloggen: Danske bloggere må leve med chikane på deres blogs. "Det kommer i bølger," lyder det, efter dødstrusler mod amerikansk kvindelig blogger har ført til krav om retningslinjer for god opførsel på nettet.

Skær halsen over på hende. Hæng hende.

Nok synes dødstruslerne mod den amerikanske blogger Kathy Sierra særdeles ekstreme, men også danske kvinder kender til at få ubehageligheder smidt efter sig på deres blogs.

"Jeg har altså stået model til at blive svinet til på min person. Lige nu er der roligt, men det kommer lidt i bølger," siger Trine Thorendal, der i godt halvandet år har skrevet om sine tanker og oplevelser på bloggen Sille.

Er det overhovedet et voksent menneske?

"Jeg skriver jo meget om mænd og sex, men det er altså ikke hele min verden. Og nogle kan ikke forstå det. Det er nede på et på et plan, hvor man spørger sig selv, om man har at gøre med et voksent menneske, siger Trine Thorendal. Som et eksempel fremhæver hun en læser, der i ramme alvor foreslog hende at tage penge for sex, hvilket hun oplevede temmelig stødende, da der er pænt langt fra stor appetit på livet og så til prostitution.

Særligt efter hun har udtalt sig i medierne, kommer der som regel en byge af grimme kommentarer.

Bloggeren Katrine Thielke har været udsat for en person, der forfulgte hende gennem længere tid, både online og offline.

Hun bryder sig ikke om at gå i detaljer med sagen. Det kunne jo være at forfølgelsen blev genoptaget.

Trine Maria Kristensen, direktør for konsulenthuset Social Square, der rådgiver virksomheder om blogs, mener, at danskerne endnu har til gode at se så ekstreme udfald som i USA.

Code of conduct

Ifølge hende handler det blandt andet om, at man i Danmark har en noget andet debatkultur end i USA.

Opstandelsen omkring truslerne mod Kathy Sierra har her ført til et forslag om en Code of Conduct for god opførsel på nettet.

Bag forslaget står en række kendte internet personligheder, herunder blandt andet Jimmy Wales, der står bag online leksikonet Wikipedia.

Som første punkt fremgår det, at bloggere skal tage ansvaret for deres ord og reserverer retten til at slette indlæg, der ikke overholder almindelig god tone.

Som et andet væsentligt punkt slås det fast, at man ikke offentliggør indlæg, som man ikke kunne have sagt til modpartens ansigt uden for blogosfæren, i den virkelige verden.

I USA fik sagen stor opmærksomhed, da Kathy Sierra beskrev sin angst over de mange hadefulde udfald mod hende blandt andet på en blog drevet af den amerikanske forfatter og provokatør Christopher Locke.

Lige efter debatten tog fart tog han på sin blog, Rageboy, klar afstand fra den slags hadske angreb og dødstrusler mod Kathy Sierra.

Samtidig langede han kraftigt ud efter Sierra, som han kaldte en håbløs kraftidiot (her oversat fra hopeless dipshit, red.) for at have udpeget ham som bagmand for truslerne, og at hun ville komme til at vente rigtigt længe på en undskyldning fra ham.

I begyndelsen af april offentliggjorde de to dog et fælles indlæg vendt mod hadefulde indlæg på nettet.

Her understreger de dog også deres uenighed om, hvor grænserne går for debatten for nettet.

Christopher Locke holder på, at det frie ord har en sådan vigtighed, at man må leve med udtryk, der for mange er over grænsen for civiliseret tale.

Kathy Sierras pointe er, at internettet lige som det virkelige liv også har grænser for, hvad der skal accepteres.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS