Belgisk ODF-guru giver gode råd til danske politikere


Publiceret d. 25. april 2007 kl. 13.00 | Antal kommentarer (2)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Reportage: 80 mænd og et par enkelte kvinder satte i går hinanden stævne i Folketingets fællessal for at sætte fokus på åbne standarder.

Det helt store trækplaster var Peter Strickx, der er ankermand på den ODF-løsning (Open Document Format), den belgiske regering har lagt sig fast på.

Landet har nemlig vedtaget, at ODF er den åbne standard, der skal benyttes på føderalt niveau.

Det opfylder ODF
Den belgiske problemstilling om implementeringen af åbne standarder ligner den, vi i øjeblikket har i Danmark, men beslutningen i Belgien er taget på et meget mere jordnært grundlag, end den danske diskussion hidtil har båret præg af.

I Danmark har man vendt og drejet de to potentielle formater på alle leder og kanter med det resultat, at mange - ikke mindst de politikere, som skal tage beslutningen - er blevet mere forvirrede end afklarede.

I Belgien har man på pragmatisk vis defineret, hvad det er, man forventer af en åben standard og taget beslutningen på grundlag af behovet.

De hovedområder, den belgiske arbejdsgruppe har stillet krav om til en åben standard, er 100 procent interoperabilitet samt uafhængighed af en enkelt leverandør.

Åbne standarder skal nemlig sikre frihed til at vælge både platform og til at få adgang til informationer og services.

"Disse krav opfyldes i øjeblikket kun af ODF-formatet, og derfor var valget enkelt," sagde Strickx.

Uafklarede politikere
På konferencen på Christiansborg var også it-ordførerne fra Venstre, Det Radikale, Dansk Folkeparti og Socialdemokratiet, der i den efterfølgende debat allefremlagde deres bud på en åben standard.

Efter politikerrunden kan spørgsmålet om, hvornår danskerne får en politisk afklaring på den strategi, landet skal arbejde efter, synes meget langt væk.

Der har svirret rygter om, at der bliver truffet et valg på et it-ordførermøde, som finder sted den 9. maj, men med tirsdagens udmeldinger i baghovedet kommer det næppe til at holde stik.

Der var også synlig usikkerhed fra alle deltagende politikerne i forhold til, om beslutningen skal være en eller to åbne standarder. Ingen af de fire ordførere kunne komme med en konkret udmelding.

En samstemmende forklaring på det manglende overblik var, at ministeren endnu ikke har givet svar på de høringsspørgsmål, der er indgivet for op til halvandet år siden.

Der er ellers kun otte måneder til skæringsdatoen, som er fastsat til årsskiftet 2007/2008.



Alle artikler om:
Standarder, Politik, Teknologi


Kommentarer - Debatoversigt


Kontroversielt ?
1 indlæg

Det giver god mening...
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Især jobsøgning via sociale netværk kræver en vis takt og tone. Læs her en række gode råd til at fremstå professionelt, når du netværker.
24. maj 2012 kl. 16.05 | læs »

Smartphone-producenterne kan slet ikke blive enige om, hvordan fremtidens SIM-kort skal se ud. Udfaldet kan få stor betydning for både teleselskaber og mobil-brugere.
24. maj 2012 kl. 07.00 | (1) | læs »

To eksperter vurderer, hvordan udsigten til job ser ud for de mange fyrede it-folk fra henholdsvis IBM og CSC. Faktisk har de flere kort at spille på.
24. maj 2012 kl. 12.59 | læs »

De indsatte kan glemme alt om mobiler i landets fængsler, hvor der hersker strenge regler på området.
24. maj 2012 kl. 12.22 | læs »





 
White papers
ISO 27001 er internationalt anerkendt som en struktureret metodologi til informationssikkerhed og...

Service Excellence - et Roadmap til succesfuld it-ledelse It-organisationer er under konstant...

Idet flere og flere virksomheder står over for et stigende antal krav til compliance, har både...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.