Manden bag Playstation forlader Sony


Publiceret d. 27. april 2007 kl. 09.02


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Manden bag alle tre generationer af Sonys Playstation-spilkonsol, ingeniøren Ken Kutaragi, forlader Sony, skriver Financial Times.

Hans exit skal efter alt at dømme ses som en reaktion på salget af den seneste generation af spilkonsollen, PS3, som ikke har levet op til forventningerne.

Ken Kutaragi forlader Sony til juni, efter at have siddet i spidsen for Sony Computer Entertainment siden december.

Sonys PS3 har kæmpet bravt for at holde stand på det konkurrence-prægede globale marked for spilkonsoller, hvor især konkurrenten Nintendo for tiden for alvor har vind i sejlene med konsol-successen Wii.

Analytikere forventer, at Sonys spil-division er på vej med et driftstab på godt tre milliarder kroenr for indeværende regnskabsår.

Samtidig sender Sony fortsat penge med hver eneste PS3-konsol, der bliver langet over disken, og analysehuset Goldman Sachs forventer først, at produktionsk-omkostningerne er faldet nok til, at selskabet kan tjene penge på hver solgt enhed, engang til næste år.

Ken Kutaragi vil fortsætte i selskabet på en hæderspost uden indflydelse.




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Især jobsøgning via sociale netværk kræver en vis takt og tone. Læs her en række gode råd til at fremstå professionelt, når du netværker.
24. maj 2012 kl. 16.05 | læs »

Smartphone-producenterne kan slet ikke blive enige om, hvordan fremtidens SIM-kort skal se ud. Udfaldet kan få stor betydning for både teleselskaber og mobil-brugere.
24. maj 2012 kl. 07.00 | (1) | læs »

To eksperter vurderer, hvordan udsigten til job ser ud for de mange fyrede it-folk fra henholdsvis IBM og CSC. Faktisk har de flere kort at spille på.
24. maj 2012 kl. 12.59 | læs »

De indsatte kan glemme alt om mobiler i landets fængsler, hvor der hersker strenge regler på området.
24. maj 2012 kl. 12.22 | læs »





 
White papers
Online-spil - Globaliseringen medfører nye krav og forventninger til nutidens virksomhedsledere....

E-magasinet Smart Enterprise Exchange udgør en unik og eksklusiv informationsressource til...

E-magasinet Smart Enterprise giver indsigt og perspektiv til it-chefen. Her bliver du eksponeret...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.