Drop dog IP og mobil og de andre forstavelser

Klumme: Drop IP, mobil og alle de andre tekniske forstavelser, og giv os i stedet nogle løsninger, der fungerer.

Artikel top billede

I daglig tale; hvor mange af os ser så UHF-tv? Hører FM-radio? Hører det sidste MP3-hit fra Nephew? Eller bruger el-kaffemaskinen?

Nej vel.

Vi ser jo bare tv, hører musik og laver kaffe.

Det er dybest set fuldstændig uinteressant, hvad det er for en teknologi, der får indholdet frem til os.

I dag er der jo masser af gang i hjulene på IP og mobil, der er de to hotteste investeringsområder for nordiske virksomheder i øjeblikket.

Direktøren er involveret

Men der er allerede nu tegn på, at man skal positionere sig anderledes for at komme i betragtning som leverandør af kommunikationsløsningen.

Indkøb af it-baserede løsninger er ikke længere it-chefens beslutning alene.

I stigende grad er direktøren involveret i beslutningen, og han er som regel ikke nær så IP- og mobilbegejstret som it-chefen.

På hans agenda står der omsætning, indtjening, kundeservice, innovation, supply chain – og meget sjældent teknologi.

Men det betyder selvfølgelig ikke, at han ikke har øje for mulighederne:

Det skal bare have en årsag når man indfører teknologi, og den årsag skal hænge sammen med hans egne fokusområder.

At det så ofte viser sig, at han bedst når sine mål ved at udnytte de muligheder teknologien giver ham, er en anden sag.

Må spille anden-violin

Bare ærgerligt for de leverandører, der satser deres fremtid på at tilbyde teknologi.

De må fremover finde sig i at spille andenviolinen som underleverandør, mens kunderelationen og løsningsleverancen varetages af den leverandør, der kan demonstrere forretningsforståelse og brancheindsigt.

IDC’s research viser, at det allerede i dag kun er 13 procent af de nordiske it-beslutningstagere, der foretrækker mobiloperatøren som leverandør af mobilløsningen, mens 31 procent foretrækker it-leverandøren (resten svarer “begge”), fordi han har applikationsforståelse forretningsindsigt og kan binde kommunikationsløsningen sammen med de bestående it-systemer.

Vi vil ikke betale for det mere

For naturligvis slipper vi ikke af med hverken IP eller Mobil, ligesom vi jo heller ikke er sluppet af med FM, UHF, MP3 eller elektricitet.

Tværtimod, vi kommer slet ikke uden om de to i enhver løsning. Vi har bare ikke lyst til at betale for det mere, nu hvor nyhedens interesse er fordampet.

Det, vi vil betale for, er at få forbedret kundeservice, øget vores konkurrenceevne, bedre fastholdelse af de dygtigste medarbejdere – og for at vores leverandør kan rådgive os om, hvordan vi bedst udnytter IP og mobil til at få løst opgaven.

Der kommer et tidspunkt i enhver teknologis liv, når den er blevet tilstrækkeligt moden, hvor vi glemmer, at den er der. FM-radio, el-kaffemaskiner og UHF-tv er der allerede.

IP- og mobilløsninger er næsten klar til at blive kaldt ved deres rette navn, som slet og ret er – løsninger.

Karsten Fogh Ho-Lanng er analysedirektør i IDC Nordic.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS