Googles aktieejere forkaster forslag imod censur

Googles aktieejere følger bestyrelsens råd og stemmer imod et forslag om at afbryde brugen af censur i eksempelvis Kina.

Computerworld News Service: Flertallet af Googles aktieejere har stemt imod et forslag om at forbyde den form for censur, som søgemaskinen tilbyder lande som Kina, der aktivt censurerer medier.

Virksomheden fik en hel del kritik sidste år, fordi den kinesiske version af søgemaskinen, google.cn, giver den kinesiske stat mulighed for at frasortere udvalgte søgeresultater.

Patrick Doherty, der indgav forslaget om at forbyde censur, på vegne af New Yorks pensionskasser og New Yorks revisionskontor, henviser til Googles udtalelser i den amerikanske kongres fra sidste år (der kan ses på Googles hjemmeside), som indrømmer, at "betingelsen for at gøre forretninger i Kina inkluderer selv-censur, noget der strider direkte imod Googles mest basale værdier og forpligtelser som virksomhed.”

”Var forslaget blevet vedtaget, ville det betyde, at Google ikke i fremtiden ville være i stand til at censurere sine produkter, og at virksomheden afbryder de aftaler, der på nuværende tidspunkt indebærer censur af produkter´,” siger Patrick Doherty.

David Drummond, der er seniorvicedirektør for forretningsudvikling, vurderer, at forslaget betyder, at Goole lige så godt kan lukke google.cn ned med det samme.

"Det er bare ikke det rigtige tidspunkt at trække sig ud af Kina og lukke google.cn,” siger han.

Googles bestyrelse opfordrede aktieejerne til at stemme imod forslaget.

David Drummond gjorde desuden opmærksom på, at Google samarbejder med menneskerettighedsgrupper og socialt ansvarlige investorer for at udvikle nogle forsvarlige retningslinjer for forretninger i den type lande, men at ”det ikke nødvendigvis er det rigtige at indføre en række stramme regler.”

Aktieejerne er tilsyneladende enige.

Forslagets specifikke udformning kan findes online i virksomhedens officielle udtalelse. I forslaget stod der blandt andet:

Data, der kan identificere den enkelte bruger, bør ikke være tilgængelige i internet-begrænsende lande, hvor politiske meningstilkendegivelser kan behandles som en forbrydelse af domstolene.

Virksomheden Google vil ikke deltage aktivt i censurering af medier. Virksomheden vil bruge alle lovlige midler til at modsætte sig krav om censur.

Hvis virksomheden med juridiske midler tvinges til at censurere nettets indhold, skal brugeren oplyses om det.

Brugeren skal desuden oplyses om virksomhedens procedurer med deling af data om brugeren med en tredje part.

Alle juridiske forpligtelser om censur skal være offentligt tilgængelige.

Oversat af Ditte Thøgersen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job