Norge vil gøre op med Microsofts format-dominans

Norge sender brugen af åbne dokumentformater i høring. PDF og ODF ser ud til at være de foretrukne formater, mens Microsofts OOXML indtil videre er ude i kulden.

Den norske regering sendte i fredags et forslag om den offentlige sektors brug af åbne dokumentformater i høring.

Det omhandler blandt andet publicering af dokumenter på nettet.

Forslaget er et opgør med store leverandører som Microsoft.

"Regeringen vil have, at borgerne og forretningslivet slipper for at binde sig til en leverandør af programmer for at kommunikere med offentlige virksomheder," siger it-minister Heidi Grande Røys.

Det norske høringsforslag lægger op til, at de offentlige myndigheder i Norge skal anvende PDF- eller ODF-formatet ved publicering dokumenter på nettet.

Nederlag til Microsoft

Dermed må Microsofts doc-format ikke længere anvendes som eneste format i det offentliges kommunikation på internettet.

"Ikke alle offentlige systemer kan på en effektivt måde kommunikere med andre systemer i den offentlige og private sektor. Det skyldes manglende brug af åbne standarder, og at man har valgt lukkede leverandørløsninger."

"Når systemer ikke snakker sammen, skaber det store meromkostninger for virksomheder i den offentlige sektor," siger Norges it-minister Heidi Grande Røy.

Myndighederne vil dog fortsat have friheden til at vælge, om de vil uploade dokumenter i eksempelvis Microsofts doc-format, såfremt publikationen findes i enten PDF- eller ODF-formattet.

Microsofts OOXML er heller ikke på den tilladte liste over de formater offentlige medarbejdere må benytte, men formatet kan komme på tale, hvis det bliver ISO-certificeret i september.

Den norske regering vil efter en tre måneders høringsperiode træffe sin endelige beslutning.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S