Prøveflop koster over ni millioner kroner


Publiceret d. 14. maj 2007 kl. 16.10 | Antal kommentarer (2)


Annonce:
Opdateret: kl. 08.41
 
ANNONCE:
 
9,3 til 9,9 millioner kroner for nye papirprøver.

Sådan lyder regningen efter et systemnedbrud i en it-baseret biologieksamen i sidste uge. Systemnedbruddet betød en aflysningen af en geografieksamen næste dag, og derfor skal cirka 34.000 skoleelever op til en prøve på papir den 22. maj.

Prisen på cirka 9,5 millioner kroner er udregnet af Danmarks Lærerforening på baggrund af tal fra Århus Kommune. Århus Kommune har regnet på tallene, fordi den har besluttet at sende regningen videre til Undervisningsministeriet.

"Det synes jeg lyder meget fornuftigt," siger Anders Bondo Christensen, formand for Danmarks Lærerforening, der mener, at kommunerne ikke bør betale for noget, de er uden skyld i.

Kommunerne betaler i første omgang
Også KL - den tidligere Kommunernes Landsforening - lægger op til, at Undervisningsministeriet bør betale i hvert fald en del af regningen.

"I første omgang får den enkelte kommune nogle merudgifter, og så må vi jo drøfte med regeringen, hvordan vi løser det spørgsmål," skriver Henrik Larsen (R), formand for KL's børne- og kulturudvalg, i en mail til Computerworld.

Skolestyrelsen meddeler, at den ikke har taget stilling til spørgsmålet indtil videre.

Haarder vil sende kopi til Cowi
Undervisningsminister Bertel Haarder tror ikke, at kommunerne overhovedet vil sende et krav til Undervisningsministeriet.

"Men vi tager stilling til det, hvis de gør, og så vil vi vise Cowi regningen," siger Bertel Haarder.

Cowi står i spidsen for det konsortium, der har udviklet systemet bag afgangsprøverne.

Heller ikke Dansk Folkepartis uddannelsesordfører, Martin Henriksen, giver et klart svar på, hvem der bør betale regningen.

"Som udgangspunkt er det en kommunal opgave, men der har været nogle ekstraordinære situationer, så vi må kigge på økonomien i det," siger Martin Henriksen.

Men du vil ikke tage stilling til, hvem der skal betale?

"Det er rigtigt opfattet, ja"




Kommentarer - Debatoversigt


Intetkøn
2 indlæg

Det ser tilsyneladende ud til at et flop nu har betydet at vi både har

ET kommune (Århus Kommune har regnet på tallene, fordi DET har besluttet..)
og
ET landsforening (Også KL - DET tidligere Kommunernes Landsforening)

Tja, det næste er vel at journalister skal op til et eksamen for at få et stilling som et journalist på et avis.

Ulrik Hansen skrev:
Det ser tilsyneladende ud til at et flop nu har betydet at vi både har

ET kommune (Århus Kommune har regnet på tallene, fordi DET har besluttet..)
og
ET landsforening (Også KL - DET tidligere Kommunernes Landsforening)

Tja, det næste er vel at journalister skal op til et eksamen for at få et stilling som et journalist på et avis.


Det er rettet nu.

Jeg skal nok skrive et sprogkursus på ønskesedlen til jul.

Benny Baagø
- Journalist på Computerworld


Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Især jobsøgning via sociale netværk kræver en vis takt og tone. Læs her en række gode råd til at fremstå professionelt, når du netværker.
24. maj 2012 kl. 16.05 | læs »

Smartphone-producenterne kan slet ikke blive enige om, hvordan fremtidens SIM-kort skal se ud. Udfaldet kan få stor betydning for både teleselskaber og mobil-brugere.
24. maj 2012 kl. 07.00 | (1) | læs »

To eksperter vurderer, hvordan udsigten til job ser ud for de mange fyrede it-folk fra henholdsvis IBM og CSC. Faktisk har de flere kort at spille på.
24. maj 2012 kl. 12.59 | læs »

De indsatte kan glemme alt om mobiler i landets fængsler, hvor der hersker strenge regler på området.
24. maj 2012 kl. 12.22 | læs »





 
White papers
Essensen af information governance er: "Implementering og styring af fælles regelsæt og...

Virksomheder stiller konstant krav til, at it-afdelingen tilpasser sig omverdenens udfordringer...

En lang række virksomheder er blevet afhængige af en bred vifte teknologier, der bl.a. skal være...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.