"Denne kommentar er ment som et dementi overfor alle, der tror jeg støtter en dobbeltstandard i Danmark eller noget andet land," skriver Phipps nu på sin blog.

Simon Phipps trækker i land: Kun ODF i Danmark


Publiceret d. 21. maj 2007 kl. 12.10


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Besked til Danmark: To formatstandarder er skidt.

Sådan lyder overskriften på Simon Phipps' blog.

Blog-indlæget kommer efter den blæst, der er opstået omkring Phipps' holdning i debatten om åbne standarder.

I et interview med Computerworld den 11. maj gav han nemlig udtryk for, at Danmark kunne se frem til både ODF og Open XML som åbne standarder.

Den forklaring lægger han nu på is.

"Denne kommentar er ment som et dementi over for alle, der tror jeg støtter en dobbeltstandard i Danmark eller noget andet land," skriver Phipps på bloggen.

Det er et spin
Simon Phipps er en af ODF-formatets førsteelskere og chef for Suns open source-enhed.

Trods sin kærlighed til formatet sagde han for en uge siden i et interview til Computerworld, at det til en start er nødvendigt med to åbne standarder i Danmark.

"Danmark er gennemsyret af Microsoft, og derfor bliver man nødt til at vælge en pragmatisk løsning, og det er to standarder," forklarede Phipps til Computerworlds teknologiredaktør Kurt Westh Nielsen på JavaOne-konferencen.

Denne fortolkning dementerer Simon Phipps nu på sin blog.

Han mener, at ordene er blevet fordrejet således, at han fremstår som tilhænger af en dobbeltstandard-politik i Danmark. Det er ikke tilfældet, skriver han på bloggen.

Phipps giver udtryk for, at det spin, der er gået i gang efter interviewet, prøver at legitimere, at det er helt i orden med en dansk dobbeltstandard, hvor ODF og OOXML står side ved side.

"Det er helt klart Microsofts strategi at udbrede denne idé, men det er langtfra den ideelle løsning. En enkelt standard til dokumentfiler er helt klart at foretrække."

"På grund af sin kompleksitet og måden hvorpå formatet favoriserer Microsofts eksisterende produkter, er OOXML et meget dårligt valg som en national standard," skriver Phipps.

Klar opfordring
Hans opfordring til de danske politikere, der snart skal tage en beslutning om åbne standarder, er nu helt klar.

"Den bedste fremtid for computerbaserede dokumenter er ODF. Jeg anbefaler Danmark, at følge trenden og vælge ODF som standard," skriver Phipps.

De danske politikere har endnu ikke taget stilling til spørgsmålet, og de har i øjeblikket sat beslutningen på stand by.

Spørgsmålet skal endnu en gang drøftes ved en lukket høring i Folketinget i slutningen af denne måned.




Kommentarer


Forsiden lige nu

I en gammel kirke, i et oppusteligt telt, på nedlagte militæranlæg eller midt i ørkenen. Der er ingen grænser for, hvor man kan banke et datacenter op. Her er de 10 sejeste anlæg i verden. I samarbejde med TechWorld.
24. maj 2013 kl. 16.02 | læs »

Vi ser nu konturerne af fremtidens mobilnetværk, 5G, der vil kunne levere uhørt høje hastigheder. Men hastigheden er slet ikke det mest interessante ved 5G, lyder det fra dansk teleforsker.
24. maj 2013 kl. 10.00 | læs »

Yahoo er på masse-opkøb i øjeblikket. Seneste køb er dansk.
24. maj 2013 kl. 14.38 | læs »

Reportage: Den næste store bølge af digitalisering er på vej i det offentlige. Snart får alle virksomheder og borgere automatisk en digital postkasse.
23. maj 2013 kl. 12.21 | (1) | læs »





Ledige it-job på Jobworld

Freelance Dynamics AX finanskonsulent Sjælland/Jylland
Skandinavisk Computer Rekruttering A/S


AX-udvikler
FDE A/S



 
White papers
This white paper describes SIP from both business and technical perspectives. Read about SIP...

ISO 27001 er internationalt anerkendt som en struktureret metodologi til informationssikkerhed og...

Service Excellence - et Roadmap til succesfuld it-ledelse It-organisationer er under konstant...

 


Mest læste seneste uge

Hold godt øje med disse 11 advarselstegn. Og skrid straks til handling, hvis du falder over bare én af dem.

Hvis du følger disse 12 gode råd, vil du sørge for, at din pc altid fungerer optimalt, og at sikkerheden er i top.

Efter en testperiode på knap et år i en dansk virksomhed blev Microsofts Office 365 sendt ud i kulden - mens IBM's SmartCloud kom ind i varmen.

For mange vil valget af ny Android-mobil stå mellem Samsung Galaxy S4 og HTC One. Men hvilken skal du vælge? Vi giver dig overblikket og peger på fordele og ulemper ved de to supermobiler.

Efter at have talt om Internet of Things i årevis, er det nu tid til at udnytte den verden af muligheder, der opstår, når milliarder af enheder kobles trådløst til internettet.