Software AG og webMethods smelter sammen

Fremover vil flere af tyske Software AGs produkter få navnet webMethods, efter de to selskaber er fusioneret.

Computerworld News Service: Software AG vil overtage navnet webMethods til virksomhedens Crossvision vifte af ”Service Orienteret Arkitektur” produkter.

For at undgå at virksomhedernes produkter overlapper hinanden, vil Software AG adoptere webMethods' forretnings-administrations-software og samtidig bremse salget af Fujitsus Interstage BPM software, som Software AG har distribueret siden december 2004.

”Software AG bliver ved med at støtte de kunder, der har købt Interstage i minimum de næste fem år,” siger Peter Kürpick, der er medlem af bestyrelsen og ansvarlig for forskning og udvikling.

Virksomhederne overlapper også hinanden inden for SOA administration og ledelse.

Her forventer Peter Kürpick, at Software AGs CentraSite SOA register og opbevaringssted skal kombineres med webMethods' nyligt erhvervede Infravio SOA administrationsredskab.

"Vi er stærke inden for administration af metadata og de er stærke indenfor ledelse, regler og regulering,” siger han.

”Det kombinerede produkt kommer højst sandsynligt til at beholde navnet CentraSite,” siger han.

”Inden for alle andre områder supplerer de to virksomheder hinanden, og det bliver ikke nødvendigt for kunderne at flytte,” siger Peter Kürpick.

Det hele følger med

Peter Kürpick leder integrationen af de to virksomheders udviklingshold.

”Det bliver ikke den slags sammenlægning, hvor du ejer kroppen, men mangler hovedet og benene,” siger han.

Han ser desuden ikke nogen grund til at fyre folk, fordi produktudviklingen bliver kombineret.

"Vi har allerede en R&D styrke, hvoraf 50 procent er lavtlønnet primært i Indien og nogle i Bulgarien, så vi har allerede en god omkostningsstruktur,” siger han.

Selv om der ikke er meget plads til besparelser på lønningerne, forventer den administrerende direktør, Karl-Heinz Streibich, at omsætningen stiger i takt med, at de to virksomheder bliver mere og mere forbundne.

Oversat af Ditte Thøgersen

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S