Indfører Microsoft stavnsbåndet i den 11. time?


Publiceret d. 14. juni 2007 kl. 14.30 | Antal kommentarer (19)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
ComputerViews Er Microsoft på vej til at stavnsbinde staten med rabataftaler, der skal sørge for at det kun er firmaets produkter, der er repræsenteret på de statslige computere?

Noget tyder i hvert fald på, at der i 11. time er kastet nogle kontrakter på Finansministeriets bord, som på den lange bane kan være medvirkende til, at ODF-folket køres ud på et sidespor i kampen om at blive den dominerende standard.

Det er aftalen om rabatter til statens institutioner som Computerworld beskrev i går, der kunne bringe djævlens advokat på banen med et argument om, at rabatterne kun gives for at låse de statslige computerbrugere til Microsofts platform og dermed den åbne standard Open XML.

Det vil samtidigt betyde, at ODF-formatet vil få rigtig dårlige vækstbetingelser i en Office-domineret verden.

Rammer midt i ophedet debat
En aftale om rabat ved storkøb er der som sådan intet odiøst i, for der er vel indgået i millionvis af sådanne aftaler.

Man kan imidlertid studse over tidspunktet, hvor den er dukket op til overfladen.

Den er nemlig havnet lige midt i det hedeste tidspunkt i debatten om åbne standarder.

Ved at positionere sine produkter med løfter om at spare penge har dele af ODF-miljøet, da også følt sig trådt på.

Der er blandt andet røster fremme om, at Microsoft vil stavnsbinde staten med aftalen.

Og at den i praksis vil betyde, at ODF i de næste tre år - måske for altid - har fået det røde kort, og således ikke kan tilkæmpe sig en plads som den standard, man vil benytte i staten.

Økonomien lokker
Microsoft benytter det kort som ODF-fløjen ikke har en chance for at matche, nemlig den økonomiske gulerod, der her og nu kan udløse en fordel.

Spørgsmålet om det på den lange bane bliver dyrere at benytte Open XML end det vil være, at benytte ODF som standard bliver således sat ud af kraft ved en umiddelbar behovstilfredsstillelse i staten.

Med aftalen viser Microsoft igen , at selskabet formår at spille på alle tangenter, når der skal laves en god forretning.

Flere Microsoft-licenser på vej
I rabatordningen står der blandt andet, at hvis centraladministrationen tegner aftaler på 42.473 computere, vil prisen på en Enterprise Agreement-fornyelse give en yderligere rabat på 16,5 procent.

Desuden er der ifølge open source-leverandørerne et krav fra Microsofts om, at staten skal udvide antallet af treårige Enterprise Agreement-aftaler til 50.000 inden 1. februar 2008, hvis aftalen skal udløser den lovede rabat.

Med andre ord ser det ud til, at staten skal skaffe nye medlemmer til Office-klubben i det kommende år - ellers er der ingen afregning ved kasse et.




Kommentarer - Debatoversigt


Nu dækker en EA
1 indlæg

Hvor er problemet?
1 indlæg

1 - 0 til Microsoft
4 indlæg

Inden I begynder at græde
6 indlæg

Jeg syntes at det er fint...
3 indlæg

Sær måde at kommentere på
1 indlæg

Intet odiøst
1 indlæg

Medie stunt
1 indlæg

Medie stunt
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Især jobsøgning via sociale netværk kræver en vis takt og tone. Læs her en række gode råd til at fremstå professionelt, når du netværker.
24. maj 2012 kl. 16.05 | læs »

Smartphone-producenterne kan slet ikke blive enige om, hvordan fremtidens SIM-kort skal se ud. Udfaldet kan få stor betydning for både teleselskaber og mobil-brugere.
24. maj 2012 kl. 07.00 | (1) | læs »

To eksperter vurderer, hvordan udsigten til job ser ud for de mange fyrede it-folk fra henholdsvis IBM og CSC. Faktisk har de flere kort at spille på.
24. maj 2012 kl. 12.59 | læs »

De indsatte kan glemme alt om mobiler i landets fængsler, hvor der hersker strenge regler på området.
24. maj 2012 kl. 12.22 | læs »





 
White papers
The shared services model has attracted a lot of interest but what is it precisely?

Læs i denne Computerworld Guide fra september 2010, hvordan du undgår, at din virksomhed drukner...

Få i denne Computerworld Guide fra februar 2011 indsigt i kommunernes erfaringer og fremskridt...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.