TDC's digitale signatur kan lakke mod enden

IT - og Telestyrelsen åbner påny for nye bud på den digitale signatur, som TDC indtil nu har siddet hårdt på.

Artikel top billede

Fem år med ansvar for ét af de vigtigste elementer i den danske it-infrastruktur.

Det bliver virkelighed for det selskab, der vinder det EU-udbud over den digitale signatur, som IT og Telestyrelsen netop har offentliggjort.

"Vi vil gerne have så lang en periode som mulig, da det er et kæmpe projekt for både os og de selskaber der byder ind", siger chefkonsulent Palle H. Sørensen fra IT - og Telestyrelsen med ansvar for den digitale signatur.

Kontrakten gør det muligt at forlænge perioden yderligere et par år, såfremt parterne ønsker det.

Opdeler signaturen

Udbuddet er i modsætning til tidligere opdelt i to.

Dels et borger-segmentet og dels et segment for det offentlige og private virksomheder.

"Markedet for borgersegmentet og virksomhedssegmentet er meget forskelligt. Derfor har vi ønsket at adskille de to i udbudet," siger Palle H. Sørensen.

Det betyder, at man kan forestille sig ét firma stå for den digitale signatur til borgerne, mens et andet firma står for den digitale signatur til myndigheder og virksomheder.

Men det kan også ende med en situation som i dag, hvor ét firma står for begge dele, hvis altså et firma vinder begge del-udbud, oplyser styrelsen.

Lagt op til dialog

IT- og Telestyrelsen ligger med dette EU-udbud op til dialog med interesserede leverandører.

Selvom styrelsen har sine egne ideer til hvordan forholdene omkring signaturen skal være, er man spændt på at høre hvilke input leverandørerne har.

"Vi er spændte på hvilke indspark markedet har på blandt andet incitamentsstrukturer og det at gøre signaturen yderligere mobil. Vi ser frem til den dialog, men har selvfølgelig vores egne ideer til hvordan det kan se ud," siger Palle H. Sørensen.

Tre millioner i 2012

I udbudsmaterialet får leverandørerne et signal om at styrelsen ønsker yderligere turbo på udbredelsen af den digitale signatur.

Her står nemlig at styrelsen forventer, baseret på de hidtidige erfaringer, at tre millioner danskere skal have en digital signatur i 2012.

Om det bliver indskrevet i en bonus-ordning og dermed håndfaste krav, vil styrelsen endnu ikke oplyse.

I september måned 2007 vil prækvalifikationen finde sted, hvor 5 leverandører vil blive udvalgt.

Og i foråret 2008 vil den eller de endelige vindere blive fundet.

TDCs nuværende kontrakt udløber i midten af 2008.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S