Rygte: Sony på vej med nyt monster-joystick til PS3

Blog-rygte fortæller, at Sony er på vej med et nyt joystick til PlayStation 3. Denne gang med rumble-effekt.

Computerworld News Service: Ifølge en uafhængig udviklers blog, Inner Bits, er Sony i gang med at designe et nyt joystick, der inkorporerer force-feedback i PlayStation 3's Six Axis gamepad.

Force-feedback er en egenskab, der kan få joysticket til at ryste, hvis man for eksempel støder ind i noget i et computerspil.

Skribenten bag bloggen hævder, at "to uafhængige kilder fra Sony" bekræfter, at virksomheden har arbejdet på prototyper i flere måneder.

Belaster batteriet

En af de store udfordringer i udviklingen af joystick med force-feedback, er, at teknologien er enormt belastende for batteriet i trådløst udstyr.

Force-feedback, eller den såkaldte rumble-egenskab blev brugt i PlayStation 2’s joystick, Dual Shock 2. Men den blev fjernet fra PlayStations 3’s joystick på grund af en patent-retssag med Immersion Technologies, der specialiserer sig i bevægelses-feedback-teknologi.

Retssagen blev afsluttet for et par måneder siden, og undervejs i den langtrukne proces satte flere repræsentanter fra Sony spørgsmålstegn ved vigtigheden af rumble-egenskaber i fremtidens spil.

Selvom Inner Bits giver lidt stof til eftertanke, hører skribentens udtalelser stadig under kategorien "rygter og spekulationer", indtil Sony selv træder frem og be- eller afkræfter rygterne officielt.

Oversat af Ditte Thøgersen

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job