Søgemaskinen er ligeglad med sprogbarrierer

Google er på vej med en software, der gør det muligt at søge på tværs af sprogbarrierer. Det er et skridt på vejen mod den personlige søgemakine.

Artikel top billede

Personlige søgemaskiner bliver den næste store ting på markedet, spår Googles administrerende direktør Eric Schmidt. (Foto: Google)

Hvor er det? Hvor er det? Mon ikke de fleste af os kender den sure situation, hvor man bare ikke kan finde lige den databid, man googler efter.

Det problem prøver Google at løse med et nyt værktøj, der tillader brugerne at søge på tværs af sprogbarrierer.

Googles administrerende direktør Eric Schmidt ser søgninger på tværs af sprogbarrierer som et skridt i retning mod den personlige søgemaskine.

"Personlige søgemaskiner bliver den næste store ting på markedet. Den bedste søgemaskine vil altid være den personlige, fordi du bedst ved, hvad du leder efter," siger han.

Hos Googl har man ledt længe efter den ultimative teknologi.

"Jeg tror, at den eksisterer i kraft af brugerne. Det er den måde, som YouTube har vokset sig så stor på," siger Eric Schmidt.

Automatisk oversættelsesværktøj

Forestil dig en arabisktalende dame, der i Cairo Googler efter en bestemt restaurant på Manhatten i New York. Lige den restaurant glimrer ved sin mangel på en arabisk hjemmeside, så de vil ikke komme med i hendes søgeresultater. Og det er træls, hvis hun gerne vil spise der i sin ferie.

Med et nyt Google-værktøj på http://translate.google.com/translate_s kan den arabisktalende dame søge i data, der ellers kun præsenteres på nettet på engelsk eller fransk. Teknologien består af et automatisk oversættelsesprogram, der er tilgængeligt på blandt andet arabisk, fransk, japansk og traditionel kinesisk.

"En information i hvilket som helst sprog skal kunne findes,” siger Marissa Mayer, vicedirektør i Google med ansvar for søgemaskine og brugeroplevelse.

Fremtidens søgemaskine

Selvfølgelig er denne teknologi ikke en garanti for en perfekt oversættelse, men det giver brugerne en mulighed for at hente oplysninger, der ellers ikke er tilgængelige for dem, pointerer Marissa Mayer.

Modellen er, at søgemaskinen leder efter relevante websider for så at vise et kort resumé i brugerens sprog – i vores eksempel arabisk – ganske som på en almindelig side med Google-søgeresultater. Og hele websiden kan oversættes automatisk til brugerens sprog, hvis det netop lige er de informationer, der søges efter.

Dette er et af skridtene mod at udvikle fremtidens søgemaskine, der kan søge på tværs af sprog, billeder og video.

Visionen er at bevæge sig mod en søgemaskine, der går efter de resultater, som den enkelte bruger normalt ville efterspørge. Altså ikke nødvendigvis hvad brugeren har skrevet i søgefeltet, men hvad brugeren gerne vil have.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S