Del alverdens musik gratis med dine venner

Den nye norske fildelingstjeneste Ezmo vil revolutionere din måde at dele og lytte til musik på. IFPI vil ikke røre tjenesten lige med det samme.

Upload, del og lyt.

Det er essensen i musiktjenesten fra det norske selskab Ezmo, som blev lanceret for 14 dage siden i en beta-version.

Konceptet går ud på, at du uploader din egen DRM-fri musik på nettet.

Derefter kan du eller op til 10 af dine venner kvit og frit streame og lytte til musikken ved at sammensætte en playliste fra vennernes musik-katalog.

Da tjenesten drejer sig om DRM-frit musik, kan man i praksis rippe en vilkårlig cd og uploade indholdet til Ezmo til glæde for sig selv og sine venner.

"Det kan man jo allerede gøre på sin iPod, og der er juridisk ingen forskel på at uploade det til en hjemmeside til streaming eller til sin mp3-afspiller," lyder det fra Ezmos kommunikationsdirektør Ståle Mortensson.

Vil ikke støtte pirateri

Begrænsningen på 10 venner skyldes, at Ezmo vil have et begrænset, venskabeligt forum, hvor blandt andre pirater ikke blander sig på playlisterne.

Til gengæld er der ingen begrænsning på omfanget af den musik, som brugerne uploader, og det er ikke muligt at downloade musiken.

"Vi vil ikke støtte fildeling, som det kendes fra Napster og Kazaa. Derimod vil vi gerne være medvirkende til føre folk fra fildelingernes vilde vesten og ind til ordnede forhold, hvor brugerne stadig kan høre musikken på deres egne præmisser," siger Ståle Mortensson.

Han erkender dog, at det endnu er et uprøvet koncept i retssystemet, men oplyser dog, at Ezmo har fået tilladelse fra den danske og internationale pladeindustri til at føre projektet ud i livet.

Har ikke set tilladelser

Hos den danske afdeling af pladebranchens internationale organisation, IFPI, ser man med blandede følelser på Ezmo.

"Det er fildeling, og det er ulovligt uden tilladelse. Vi har en rigtig god dialog med Ezmo, men jeg har endnu ikke set tilladelserne fra pladeselskaberne til, at det norske firma kan dele filer på denne måde," fortæller IFPI's juridiske repræsentant, advokat Jakob Plesner.

Dermed bryder Ezmo ifølge IFPI den danske ophavsretslovgivning.

Samtidigt understreger Jakob Plesner, at det er et nyt og spændende initiativ.

"Så inden vi farer frem med bål og brand, så er vi ved at indhente en masse oplysninger hos Ezmo, for at opklare om de har tilladelserne i Danmark," siger han.

Ingen konsekvenser

Marketingdirektør hos IFPI, Jesper Bay, oplyser til Computerworld, at lanceringen af tjenesten ikke vil få nogen umiddelbare konsekvenser for Ezmo.

"Hvis vi kan nå frem til en forretningsmodel, som pladeselskaberne også er tilfredse med, så byder vi dem hjerteligt velkommen. Men det er klart, at de lægger pres på sig selv og deres forhandlingsmuligheder ved at lancere en tjeneste, hvor de endnu ikke har pladeselskabernes accept," siger han.

Jesper Bay fortæller, at tjenesten vil blive overvåget, og der vil komme sanktioner, hvis ikke forretningsmodellen tilgodeser pladeselskaberne.

Kommercielle muligheder

Hos Ezmo, der er finansieret af det norske søgemaskineselskab, Fast, bliver der knoklet med forretningsmodellen.

Indtil videre tjener den 14 dage gamle tjeneste nemlig ingen penge, men det skal der laves om på inden årets udløb.

"Vi arbejder med, at man kan købe den musik, som er DRM-beskyttet, hos sine venner. På den måde tilfredsstiller vi også behovet for vores tjeneste hos pladeselskaberne ved salg af musik. Men det meste musik vil sandsynligvis stadig være gratis," siger Ståle Mortensson.

Lige nu arbejder selskabet med en forretningsmodel, der gør det muligt at lytte til DRM-beskyttet musik én gang, hvorefter man skal punge ud for vennernes musik.

Flere funktioner på vej

Med tiden vil Ezmo, der har godt et dusin medarbejdere, også udvide rækken af funktioner på sitet.

"Selvom vi gerne vil holde konceptet helt enkelt, så har vi nogle idéer i støbeskeen. Det drejer sig blandt andet om chat mellem brugerne, mulighed for anbefalinger, top ti-lister, søgefunktioner og ikke mindst målgrupperettede reklamer," forklarer Ståle Motensson.

Han fortæller dog, at brugeroplevelsen altid skal være i centrum.

"Vi vil hellere lukke ned end plastre hele sitet til med funktioner og reklamer," griner han, og fortæller, at den minimalistiske brugergrænseflade er designet af Trond Werner Hansen, som også står bag brugergrænsefladen på browseren Opera

Indtil videre findes Ezmo kun i beta-version, hvor omkring 3.000 brugere er i gang med at finde huller i servicen. Og ifølge Ståle Mortensson har de allerede fundet en del, som Ezmo dog har lappet til indtil videre.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo