Microsoft klar til at tage Xbox-tæsk for 5,6 mia.

Microsoft sætter 5,6 milliarder kroner af til at dække reparation af en teknisk fejl i 11,6 millioner Xbox 360-spilkonsoller.

Microsoft er klar til at løfte et indtjenings-tab på op mod 5,6 milliarder kroner i kølvandet på en teknisk fejl, der kan findes i flere millioner solgte Xbox 360-spilkonsoller, skriver Financial Times.

Selskabet har sat de 5,6 milliarder kroner til side til at dække sine garanti-forpligtelser i forbindelse med fejlen, som indtil videre er fundet i op mod 11,6 millioner solgte konsoller.

Desuden er der fejl i to millioner konsoller, der endnu ikke er blevet solgt, men som står på lagre rundt i omkring i verden.

Med garanti-ordningen forpligter Microsoft til at betale reparation og forsendelses-omkostninger for alle spil-konsoller, der har den pågældende fejl i op til tre år efter, at konsollen er blevet købt.

Den pågældende tekniske brist gør, at der fremkommer tre blinkende røde lys-punkter på konsollen.

Robbie Bach fra Microsofts underholdnings-division, afviser at oplyse til Financial Times, hvor mange kunder, der har oplevet tekniske problemer.

Han betegner garanti-programmet som en "forebyggende" manøvre.

Robbie Bach mener, at det tekniske problem skyldes Microsofts egen hardware-design fremfor underleverancer fra andre leverandører.

Fejlen vil sætte Microsofts spil-division under yderligere pres. Divisionen - der har Xbox som altdominerende hovedprodukt - har i alt tabt mere end 20 milliarder kroner, siden første version af Xbox-konsollen kom på gaden, skriver Financial Times.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S