Farvel til to direktører og minus 26 millioner

Udviklings- og konsulenthuset Ciber Danmark sagde sidste år farvel til en stribe medarbejdere heriblandt to direktører. Fyringerne hjalp ikke på bundlinjen, der igen endte på minus 26 millioner kroner

Løfter fra moderselskabet om at konvertere gæld til aktiekapital er vigtigt for Ciber Danmark, der igen i 2006 måtte notere sig et underskud på minus 26 millioner kroner. Egenkapitalen forsvandt allerede i 2005, hvor den endte på minus 8,6 millioner kroner

"Det var også sidste år to store offentlige it-projekter til fast pris, der spolerede vores forventninger om overskud," siger Lars Klausen, administrerende direktør for udviklings- og konsulenthuset Ciber Danmark.

To offentlige portaler

De underskudsgivende projekter er dels den statslige miljøportal, der integrerer samtlige de amtslige miljøsystemer, dels et vedligeholdelses-projekt for Vejdirektoratet.

Planen var, at de to underskudsgivende opgaver skulle have været afsluttet i begyndelsen af 2006, men "i realiteten har vi kæmpet med de to projekter indtil fjerde kvartal sidste år," lyder det fra Cibers direktør.

Derudover gjorde også av, at Ciber Danmark mistede sin mangeårige kunde Det europæiske Miljøagentur i et offentligt udbud

Fyldt med minusser

Regnskabet er så fyldt med minusser og store røde tal, at det var en betingelse fra revisorernes side, at moderselskabet konverterer en væsentlig del af gælden til aktiekapital.

"Faktisk er det også blevet en konkurrenceparameter, at vi har et stort moderselskab i ryggen og udviklingscentre i USA og Indien," siger Lars Klausen.

Tæt på nul

Han forventer et resultat i år meget tæt på nul, og at Ciber Danmark fra 2008 og frem skal give overskud.

"Vi prioriterer overskud højere end vækst og mangler på trods af de mange afskedigelser igen medarbejdere. Det er bare andre kompetencer, vi har brug for," erklærer Lars Klausen.

Blandt de konkurrenter Ciber Danmark ofte møder er WM-data, Ementor, TietoEnator og ind imellem også mindre lokale selskaber som ProActive og Netcompany.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job