Fogedret lukker CD-Wows hjemmeside i Danmark

Med baggrund i en dom fra fogedretten i Århus har DK Hostmaster lukket for CD Wows danske hjemmeside. Det glæder IFPI, der længe har haft selskabet i søgelyset for ulovlig handel med cd'er og dvd'er.

Pladeselskabernes brancheorganisation, IFPI, har med hjælp fra fogedretten i Århus og DK Hostmaster fået lukket for film og musiksitet CD Wow i Danmark.

"Lukningen af sitet sker som en konsekvens af, at CD Wow parallelimporterer cd'er og dvd'er, hvilket er ulovligt. På trods af flere løftede pegefingre fortsatte selskabet med den ulovlige handel, indtil vi med rettens ord kunne lukke sitet," fortæller advokat Jakob Plesner fra IFPI's juridiske afdeling.

Han forklarer, at skridtet til lukningen af sitet allerede blev pålagt DK Hostmaster den 16. juli, men på grund af ferien, har det taget lidt ekstra tid for fogedretten i Århus, IFPI og DK Hostmaster at få effektueret beslutningen.

"Der er intet kritisabelt ved, at lukningen er sket lidt senere end forventet. DK Hostmaster har meddelt os, at sitet skulle være blevet sat ud af drift den 23. juli. Og jeg kan i hvert fald konstatere, at det ikke virker nu," fortæller Jakob Plesner.

Glæde hos IFPI

Advokat Jakob Plesner glæder sig over, at CD Wow nu ikke længere kan sælge sine varer over .dk-domænet.

"Vi har mange gange haft fornemmelsen af, at der er sket ulovligheder i firmaet. Og den formodning fik vi bekræftet, da vi udførte kontrol af selskabets aktiviteter, efter vi flere gange har haft fat i dem," siger Jakob Plesner.

Det er dog stadig muligt at gå ind på CD Wows internationale .com-site, hvor brugerne kan komme til den danske underside, der fungerer næsten lige som det nu nedlagte .dk-site.

"Vores mål har været at gå efter CD Wows aktiviteter på det danske domæne, og det er glædeligt, at det nu er lykkedes," siger Jakob Plesner.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra CD Wow i Danmark

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S