IBM er først med spilleregler i Second Life

IBM har udformet nogle retningslinjer for deres medarbejderes avatarer i Second Life. Det er nødvendigt for fremtidens Web 2.0-berigede virksomhed, mener analytikere.

Computerworld News Service Ifølge Associated Press har IBM udformet et sæt officielle retningslinjer for virksomhedens medarbejderes avatarer i den virtuelle verden, Second Life.

Retningslinjerne skal udgøre normerne på den Web 2.0-berigede arbejdsplads, men kræver, at it-medarbejdere sørger for, at retningslinjerne overholdes.

Formanden for Canadas Informations-, kommunikations- og Underholdningspraksis, Jonathan Kallner fastslår, at udgangspunktet for succesfulde Web 2.0 miljøer er mange deltagere.

"Men det man får med, når man har mange deltagere, er sikkerheds- og fortrolighedsspørgsmål, og i virtuelle verdener er det ofte besværligt at spore deltagerne," siger Jonathan Kallner.

Chris Sherman, der er direktør for den virtuelle event-virksomhed, Virtual Worlds Management, mener, at man med fordel kan bruge it-professionelle til at overvåge brugernes adfærd i de virtuelle miljøer.

På nuværende tidspunkt kender Chris Sherman til mindst én virksomhed, der er i gang med at gøre klar til at offentliggøre en ny softwarepakke, der er målrettet mod de øverste lag i en organisation, og som giver chefer mulighed for at overvåge deres medarbejderes adfærd i Second Life.

Jonathan Kallner mener, at de it-professionelle også skal være med i planlægningsfasen.

"Det bedste ville være, hvis de både var med i udformningen og indføringen af retningslinjerne," siger han.

"For der er ikke langt fra at have en åben dialog til at pådutte nogen noget."

Associated Press beretter, at IBM’s medarbejdere ikke har retningslinjer for påklædning i Second Life, men at de skal være "særligt opmærksomme på om deres avatar har en passende persona og fremtoning, når den mødes med IBM’s klienter eller på anden måde beskæftiger sig med ting, der vedrører IBM."

IBM meddeler videre, at det vil blive betragtet som et tillidsbrud, hvis man radikalt ændrer, opdeler eller forlader den digitale persona, man har brugt som IBM-avatar.

"Den type retningslinjer vil sandsynligvis blive nødvendige i fremtiden," siger Jonathan Kallner.

"Det er en naturlig udvikling i retning af at skabe en infrastruktur, der vil hjælpe dig med at gøre forretninger i en ny arena," siger Chris Sherman.

Oversat af Ditte Thøgersen

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S