Fængslet for at hacke Tour-rytters mailboks

Anbefal Tip en ven Print Udskriv
Sponsoreret af:


Publiceret d. 3. august 2007 kl. 12.32 | Antal kommentarer (3)
 
ANNONCE:
 
Den mand, der var sigtet for at hacke sig ind i Tour de France-rytteren Michael Rasmussens mailboks, er blevet varetægtsfængslet i 14 dage. Det skriver dr.dk.

Den 30-årige mand fra Herning-kanten fik tidligere på ugen sin computer beslaglagt og blev sigtet for at bryde ind ad elektronisk vej i Michael Rasmussens mailboks. Manden nægter sig skyldig og kærede straks kendelsen om fængsling.

Michael Rasmussen blev smidt ud af cykelløbet af sit eget hold i sidste uge på grund af mistanke om forsøg på at snyde dopingkontrollen og for at give urigtige oplysninger om, hvor han befandt sig i juni måned.

B.T. sagde nej tak
Informationerne i Rasmussen personlige mails skulle omfatte en kopi af fyresedlen fra Rabobanks chef Theo de Rooij samt detaljer om Rasmussens opholdssteder på nogle omdiskuterede datoer i juni.

Disse oplysninger forsøgte den nu fængslede e-indbrudstyv at sælge til B.T., hvilket avisen afviste, fordi informationerne var skaffet på ulovlig vis.

Derefter gik Rigspolitiet ind i sagen og sporede hurtigt hackeren til det midtjyske.


Kommentarer - Debatoversigt


Det ukrænkelige spam Hotel.
3 indlæg

Dommer standen er sgu`da på dybt vand her.
Er det mere kriminelt, end at stjæle en cykel eller en bil?

Det tager de slet ikke stilling til.

Hvis strafferammen for forbrydelsen kan tænkes at være fængsel, så kan man vælge at varetægtsfængsle den tiltalte for at sikre han/hun ikke kan påvirke efterforskningen.

Det kan ikke (forholdsmæssigt) give strenge straffe at stjæle en cykel, og derfor varetægtsfængsler man ikke folk for cykeltyveri.

Det kan derimod godt give fængelsstraf når man uretmæssigt skaffer sig adgang til fremmede elektroniske systemer og misbruger denne adgang.

- Jesper


Ivan Jensen skrev:
Dommer standen er sgu`da på dybt vand her.
Er det mere kriminelt, end at stjæle en cykel eller en bil?


Øhhh ja. Jvf. § 263 stk. 2, kan det give op til 1 år og 6 måneder, og under skærpede omstændigheder op til 6 år.

Det er væsentligt mere end brugstyveri kan.


Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne
Forsiden lige nu

Europaudvalget gav fredag udenrigsminister Lene Espersen (K) lov til at indgå en "effektiv og ensartet international håndhævelse af immaterielle rettigheder."
19. marts 2010 kl. 15.57 | (5) | læs »

Systemet til de nationale skoletest fortsætter med at virke ustabilt. Både i går og i dag har der været problemer.
19. marts 2010 kl. 13.10 | læs »

Google anklager nu mediekoncernen Viacom for i al hemmelighed selv at have uploadet copyright-beskyttet indhold til YouTube.
19. marts 2010 kl. 15.22 | læs »

Regeringen har i dag fremlagt en spareplan, hvor der blandt andet er lagt op til, at kommunerne kan spare op mod 1,1 milliard ved at digitalisere dokumenter. KL undrer sig.
19. marts 2010 kl. 14.32 | læs »


Stifteren af Columbus IT, Michael Gaardboe, samler en række selskaber i et, og kalder sig nu verdens største Microsoft Dynamics CRM-leverandør.
19. marts 2010 kl. 15.01 | læs »



Erik Bonnerup er skuffet over samarbejdet om it i det offentlige, men er der intet sket de seneste 10 år? Finansministeriets digitaliseringchef og regionernes formand svarer igen på kritikken.
(1) | 19. marts 2010 kl. 13.55 | læs »



Det tidligere Nordjyllands Amt kritiseres for ikke at inddrage lægerne i processen omkring et nyt EPJ-system. Det kan få fatale konsekvenser for projektets succes, lyder det i ny ph.d.-afhandling.
19. marts 2010 kl. 13.04 | læs »



Borgerne skal have adgang til offentlige myndigheders datakataloger for at sikre demokratiet. Det mener www-opfinderen Tim Berners-Lee, som peger på, at det især kommer ulandene til gode.
19. marts 2010 kl. 12.22 | læs »



General Motors er i gang med at udvikle augmentet reality til de kommende biler, så man kan få digitale informationer præsenteret direkte i bilens forruden. Se konceptet her.
19. marts 2010 kl. 11.41 | læs »



Erik Fabrin har tegnet en KMD-kontrakt til 22 millioner kroner uden om udbud i sin egen kommune. Tidligere har han afvist al snak om udbudsfusk i kommunerne.
19. marts 2010 kl. 10.59 | læs »




E-mail-adresse:
Adgangskode:

Seneste debat
 
 
Whitepapers
De cyberkriminelle tilpasser hele tiden deres svindelnumre, i takt med at der opstår nye...

Phishing er ikke, hvad det har været. En betydelig del er i dag baseret på malware, der...

Det koster tid og penge hele tiden at holde virksomhedens værn mod sikkerhedstrusler i den bedst...