Fogedretten beordrer Tele2 til at blokere for mp3-site

Danskerne skal ikke længere have mulighed for at besøge afløseren for Allofmp3.com, mp3sparks. Fogedretten pålægger igen Tele2 at blokere kundernes adgang.

Snart er det slut med at købe billigt musik igennem det russiske site mp3sparks.com, der er opstået i kølvandet på lukningen af allofmp3.com.

"Vi har været hos retten og har fået en afgørelse, der lukker for mp3sparks.com," siger Jakob Plesner, advokat i pladeindustriens brancheorganisation, IFPI, til Computerworld.

Mp3sparks er drevet af MediaServices, der også stod bag det hedengangne allofmp3.

Sidstnævnte blev blokeret i Danmark, efter IFPI med Fogedrettens accept bad internetydbyderne blokere danskernes adgang.

Fogedrettens beslutning falder godt en måned efter IFPI anmodede om at adgangen til mp3sparks blev blokeret.

Simpel løsning er god nok

Blokeringen sker, ligesom i tilfældet Allofmp3, ved hjælpe af en simpel DNS-blokering som den, man kender fra sagerne om blokering af websteder med børnepornografi.

Selv om en DNS-blokering vil kunne omgås af enkelte, mere rutinerede it-brugere, tilfredstiller løsningen IFPI, fortæller Jakob Plesner.

"Teleselskaberne skal ikke pålægges byrder, der er urimelige, og en lukning på DNS-niveau er efter vores opfattelse tilstrækkelig i det her tilfælde. Vi ved godt, at teknisk kyndige kan omgå den her blokering, men vores sigte er mod den brede brugerkreds," siger han.

Alle ISP'er skal blokere

I første omgang er det kun Tele2, der skal underlægge sig Fogedrettens afgørelse.

Der er nemlig tale om en forlængelse af rettens afgørelse i i Allofmp3-sagen, da der ikke er tale om en helt ny tjeneste, men blot en navneændring.

De øvrige teleselskaber kan dog se frem til at blive kontaktet af IFPI.

"Det sker ret udramatisk. De får et brev fra os, hvor vi vedlægger kendelsen, og så anmoder vi dem om at efterleve rettens kendelse. Vi forventer ikke, at det skaber problemer," siger Jakob Plesner.

Ifølge Tele2s kunderservice er adgangen til mp3sparks.com endnu ikke blokeret.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S