Ny teknologi sætter pres på internettet i fremtiden

Anbefal Tip en ven Print Udskriv
Sponsoreret af:


Publiceret d. 23. august 2007 kl. 16.01
 
ANNONCE:
 
Forbrugernes ip-trafik vil overhale erhvervslivets IP-trafik allerede i 2008.

Den vil vokse med 58 procent fra 2006 til 2011, sammenlignet med en vækst på 21 procent i erhvervslivets ip-trafik.

Forbrugernes ip-trafik vil således overstige 17 exabytes om måneden i 2011, og det er HD-video i kombination med gennembruddet for højhastighedsbredbånd, der for alvor får kurven til at knække.

Internetvideo-til-tv vil tidobles fra 2007 til 2011 og allerede i 2009 vil internet video-til-tv overstige internetvideo-til-pc.

Det er nogle af de konklusioner som netværksgiganten Cisco netop har offentliggjort i to rapporter, som kigger nærmere på hvilke faktorer, der får internet-traffiken til at stige.

YouTube er kun begyndelsen
Rapporterne siger at online-video vil opleve tre vækstbølger.

YouTube er kun begyndelsen.

Den anden bølge af onlinevideo-trafik vil drives af internetvideo til tv-skærmen. Efter 2015 vil en tredje bølge af videotrafik blive drevet frem af videokommunikation.

Cisco er kommet frem til at 40 procent af forbrugernes ip-trafik vil være internettrafik, mens 60 procent vil være trafik frembragt af almindelige kommercielle videoservices over IP inden for en enkelt operatørs netværk.

Dette er en kraftig ændring i forhold til fordelingen af forbrugertrafik i 2005, hvor over 80 procent var internettrafik.


Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne
Forsiden lige nu

10 kommuner erkender, at de skulle være gået i udbud, da de købte et it-system fra KMD. Skandalen kan samlet løbe op i milliarder af kroner.
18. marts 2010 kl. 15.59 | (1) | læs »

Videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K) udpeger en tidligere TDC-medarbejder som sin særlige rådgiver.
18. marts 2010 kl. 16.29 | læs »

Multimedieskatten kan være en god forretning for personer, der driver selvstændig virksomhed ved siden af det normale lønarbejde. Man kan spare tusindvis af kroner, vurderer Deloitte.
18. marts 2010 kl. 14.48 | (2) | læs »

Det bliver en afløser for Dansk Folkeparti, som fredag afgør, om udenrigsminister Lene Espersen (K) får mandat til at indgå omstridt antipirat-aftale.
18. marts 2010 kl. 16.22 | (5) | læs »


En ud af tre danske myndigheder har været ramt af virus inden for det seneste år, og det går frem for grøn it. Danmarks Statistik har gjort status over det offentliges brug af it.
18. marts 2010 kl. 15.24 | læs »



EU og NATO samarbejder slet ikke nok om at styrke forsvaret mod cyber-angreb, lyder konklusionen i en længere rapport om it-sikkerhed.
18. marts 2010 kl. 14.00 | læs »



Hosted Drupal CMS vil blive lanceret cirka samtidig med Drupal 7, en større opgradering til den open source-baserede platform.
18. marts 2010 kl. 13.13 | læs »



Silverlight til Windows Phone 7 og HTML5 til Internet Explorer 9. Microsoft satser på to heste. Læs om beslutningsprocessen bag de valg.
(1) | 18. marts 2010 kl. 12.23 | læs »



HTC og T-Mobile har besluttet ikke at vente på det nye styresystem Windows Phone 7 og i stedet benytte Windows Mobile 6.5 til HD2.
18. marts 2010 kl. 11.41 | læs »



Den danske udenrigsminister vil fredag bede om mandat til at indgå omstridt antipirat-aftale, vurderer oppositionspolitiker. Udfaldet af aftalen er endnu ikke på plads.
(13) | 18. marts 2010 kl. 10.59 | læs »




E-mail-adresse:
Adgangskode:

Seneste debat
 
 
Whitepapers
Mange it-ledere på topniveau er ikke klar over, hvornår et website kan kaldes web 2.0. Det...

IDC mener, at virksomhederne bliver tabere, hvis de ikke imødegår krav om mobilitet og fleksible...

Enterprise 2.0 betyder at gøre brug af social software inden for virksomheden eller mellem den og...