Sådan foregik det, da Computerworld ringede til TDC


Publiceret d. 30. august 2007 kl. 13.06


Annonce:
 
ANNONCE:
Tilbage til artiklen: Du kan slette naboens digitale signatur på få minutter.

TDC: Digital signatur, du taler med xxx.

CW: Dav xxx, du taler med Mikkel Hemmingsen.

TDC: Goddag, goddag.

CW: Jeg har fået af vide, at jeg kunne ringe ind på det her nummer, for at få slettet min digitale signatur.

TDC: Ja.

CW: Kan du hjælpe mig med det?

TDC: Det kan jeg muligvis godt. Hvad er din fødselsdato?

CW: [fødselsdato].

TDC: Og din postadresse?

CW: [Postnummer]. [By].

TDC: Og navnet var?

TDC: Mikkel Hemmingsen. Mikkel Aabenhus Hemmingsen.

CW: Nu skal jeg se engang. Hvad er din adresse?

TDC: Det er [adresse].

TDC: Jeg skal bruge nogle oplysninger på dig, ellers kan jeg jo gå ind og slette alles.

TDC: Du ønsker den simpelthen bare slettet?

CW: Ja.

TDC: Har du en spærringskode?

CW: Øøøh, det ved jeg ikke. Hvordan skulle jeg have fået sådan en?

TDC: Den skulle du gerne have modtaget.

CW: Hvornår skulle jeg have modtaget den?

TDC: Da du modtog dine adgangskoder.

CW: Ja, det kan jeg dårligt huske. Det er jo ved at være lang tid siden. Det er meget muligt, jeg har den et eller andet sted.

TDC: Ved du hvad, Mikkel, jeg stoler nok på dig. Jeg sletter det.

TDC: Hvad er din emailadresse?

CW: Det er [mailadresse].

TDC: Om fem kvarter kan du så bestille en ny signatur, hvis du ønsker det.

CW: Er det så i orden?

TDC: Der går lige to sekunder, og så sletter jeg lige ... sådan der, nu har du ikke mere en digital signatur.

CW: Fremragende. Tusind tak for hjælpen.

TDC: Det var så lidt. Hej hej.

CW: Hej hej.

Tilbage til artiklen: Du kan slette naboens digitale signatur på få minutter.




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Især jobsøgning via sociale netværk kræver en vis takt og tone. Læs her en række gode råd til at fremstå professionelt, når du netværker.
24. maj 2012 kl. 16.05 | læs »

Smartphone-producenterne kan slet ikke blive enige om, hvordan fremtidens SIM-kort skal se ud. Udfaldet kan få stor betydning for både teleselskaber og mobil-brugere.
24. maj 2012 kl. 07.00 | (1) | læs »

To eksperter vurderer, hvordan udsigten til job ser ud for de mange fyrede it-folk fra henholdsvis IBM og CSC. Faktisk har de flere kort at spille på.
24. maj 2012 kl. 12.59 | læs »

De indsatte kan glemme alt om mobiler i landets fængsler, hvor der hersker strenge regler på området.
24. maj 2012 kl. 12.22 | læs »





 
White papers
I dette white paper kan du læse om, hvorfor god projektledelse handler om mennesker, målsætninger...

I dette white paper kan du læse om, hvordan brugen af ny teknologi fra web 2.0 og sociale medier...

Cloud computing er i løbet af de sidste 18 måneder blevet det mest omtalte emne i it-branchen....

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.