Ældre i Odense skal chatte med hinanden.

Ældre i Odense bliver digital fortrop


Publiceret d. 19. september 2007 kl. 12.01 | Antal kommentarer (3)


Annonce:
 
ANNONCE:
 

Læs mere

Talende pilleglas, sensorer i sengen, der overvåger hjerterytmer samt chatprogrammer som Messenger skal hjælpe fremtidens ældre til en behageligere og nemmere dagligdag med social integration.

Det er tankerne bag et 90 millioner kroners EU-projekt, hvor Odense Kommune er udpeget til at være testcenter for udviklingen af fremtidens ældre-it også kaldet velfærdsteknologier.

Projektet hedder Persona (Perspective Spaces Promoting Indedependent Aging), og foregår på initiativ af nogle store internationale spillere som Motorola, Vodafon samt forskere som opfinderne af MP3-formattet, Fraunhofer og flere forskellige universiteter i Europa.

Formålet er at se på, hvilke konkrete teknologier, som kan ikke bare forsøde ældres liv, men også give ældre medborgere en værdig alderdom med færre smerter og flere hjælpemidler.

"Der er penge i bedre it-service, fordi der kommer flere ældre, og det bliver dermed dyrere at passe dem. Med it kan vi imødegå en masse af de udgifter, som i de kommende år vil tårne sig op," forklarer projektleder Troels Vilms Pedersen fra Odense Kommunal Ældrepleje.

Udover Odense er også to byer i henholdsvis Italien og Spanien udpeget som test-centre for projektet, der i alt har 21 projektpartnere.

Velfærdsteknologi er en boblende forretning
Teknologiske løsninger til ældre er på grund af den kommende skævvridning mellem antallet af unge og ældre anset som værende en kommende guldgrube.

Og Odense Kommune ser store perspektiver i at være en del af et projekt, hvor den kan suge erfaringerne omkring velfærdsteknologi til sig.

"Vi vil stå rigtig godt rustet i forhold til erhvervsområdet i projektet og bliver en kompetent samarbejdspartner med danske firmaer, som ønsker at gøre forretning på området," fortæller Troels Vilms Pedersen.

Der er ingen danske virksomheder med i EU-projektet.

Fælles platform til de ældre
Troels Vilms Pedersen forklarer, at de 90 millioner kroner skal bruges på tre fokusområder i projektet.

Først og fremmest gælder det om at udvikle en fælles platform, der kan samle kommunikationen mellem de konkrete hjælpemidler, som er det andet store fokusområde.

"Vi forestiller os at tilbyde brede løsninger, hvor alle hjælpemidlerne kan integreres i den fælles, åbne platform. Det kan være hjælpemidler, som allerede findes, men nu bliver integreret på platformen," siger Troels Vilms Pedersen.

Især sensorer til hjerterytmen, chatprogrammer og videokonferencer er på dagsordenen med hensyn til at udvikle konkrete produkter.

Troels Vilms Pedersen regner med, at de første produkt-prototyper vil være klar om et års tid.

Derefter er det meningen, at ældre indbyggere i Odense skal flytte ind i boliger, hvor de kan på teste produkterne i en måned eller to, inden de bliver afløst af nye beboere.




Kommentarer - Debatoversigt


Et rigtigt EU projekt
2 indlæg

Et rigtigt læserbrev.. uden indsigt igen!
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Især jobsøgning via sociale netværk kræver en vis takt og tone. Læs her en række gode råd til at fremstå professionelt, når du netværker.
24. maj 2012 kl. 16.05 | læs »

Smartphone-producenterne kan slet ikke blive enige om, hvordan fremtidens SIM-kort skal se ud. Udfaldet kan få stor betydning for både teleselskaber og mobil-brugere.
24. maj 2012 kl. 07.00 | (1) | læs »

To eksperter vurderer, hvordan udsigten til job ser ud for de mange fyrede it-folk fra henholdsvis IBM og CSC. Faktisk har de flere kort at spille på.
24. maj 2012 kl. 12.59 | læs »

De indsatte kan glemme alt om mobiler i landets fængsler, hvor der hersker strenge regler på området.
24. maj 2012 kl. 12.22 | læs »





 
White papers
The shared services model has attracted a lot of interest but what is it precisely?

Efter at have investeret i en mobilløsning til hjemmeplejen indså Århus Kommune hurtigt, at der...

Få i denne Computerworld Guide fra februar 2011 indsigt i kommunernes erfaringer og fremskridt...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.