IBM vil tilbyde gratis office-programmer


Publiceret d. 18. september 2007 kl. 16.16 | Antal kommentarer (8)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
IBM er klar til at lancere sin hidtil største satsning rettet mod at vriste markedsandele fra Microsoft, der i dag dominerer markedet for pc-software.

Våbenet for IBM er en gratis program-pakke, som IBM ifølge New York Times netop har præsenteret. Den får navnet IBM Lotus Symphony og vil fremover kunne downloades kvit og frit fra IBM's hjemmeside.

IBM har i mange år konkurreret med Microsofts kontor- og email-systemer med sit Lotus-system, som imidlertid er et licens-baseret system.

Beslutningen om at sende den gratis model på banen skyldes ikke mindst, at Microsoft fortsat skovler penge ind på sine kontorprogrammer, der udgør en af selskabets helt store indtjeningskilder.

Det er hensigten, at den nye gratis version skal udfordre Microsofts hovedprodukter på kontorpakke-området som Word, Excel og PowerPoint.

Lanceringen kommer samtidig med, at andre spillere er i fuld gang med at forsøge at vriste markedsandele fra Microsoft.

Længst fremme er måske Google med selskabet Google Apps, der er en online-baseret kontorpakke-vifte med programmer, der ligner Microsofts succesfulde kontorprogrammer til forveksling.

Samtidig har Yahoo netop købt selskabet Zimbra, der udvikler netop denne type kontorprogrammer.

IBM har i den seneste tid valgt klart side i kampen med de øvrige store it-selskaber. Således meldte selskabet sig fornylig ind i OpenOffice.org og stillede samtidig et større hold udviklere til rådighed for organisationen.

Ifølge New York Times betragter IBM Lotus Symphony som del af en større teknologi-trend, der pågår i øjeblikket. Den går i retning af hurtigere, mere automatiserede og mere effektiv udveksling af informationer mellem organisationer, skriver avisen.




Kommentarer - Debatoversigt


Lotus Smartsuite har jo været "gratis" i næsten...
7 indlæg

"IBM's klassiske foragt for anvendeligt...
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Især jobsøgning via sociale netværk kræver en vis takt og tone. Læs her en række gode råd til at fremstå professionelt, når du netværker.
24. maj 2012 kl. 16.05 | læs »

Smartphone-producenterne kan slet ikke blive enige om, hvordan fremtidens SIM-kort skal se ud. Udfaldet kan få stor betydning for både teleselskaber og mobil-brugere.
24. maj 2012 kl. 07.00 | (1) | læs »

To eksperter vurderer, hvordan udsigten til job ser ud for de mange fyrede it-folk fra henholdsvis IBM og CSC. Faktisk har de flere kort at spille på.
24. maj 2012 kl. 12.59 | læs »

De indsatte kan glemme alt om mobiler i landets fængsler, hvor der hersker strenge regler på området.
24. maj 2012 kl. 12.22 | læs »





 
White papers
I dette Computerworld webcast, ledet af Frank Deangelis, får du svar på alle spørgsmål vedrørende...

Mange it-ledere på topniveau er ikke klar over, hvornår et website kan kaldes web 2.0. Det...

Dette white paper drøfter Desktop virtualisering og indvirkningen på desktop management...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.