Spørg Lene Espersen om de nye lognings-regler


Publiceret d. 20. september 2007 kl. 16.29 | Antal kommentarer (96)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Som det eneste land i EU har Danmark indført stramme regler om logning af teletrafik og internettrafik.

Danmark har dermed gennemført den mest vidtgående lov i EU på dette område. I resten af EU er parterne nemlig ikke færdige med at diskutere indhold og konsekvenser af det EU direktiv som danner grundlag for den danske bekendtgørelse.

Logningsbekendtgørelsen har længe været genstand for en stormomsust diskussion af fordele og ulemper mellem politikere, interesseorganisationer og branchen.

Kritikere mener, at logningsbekendtgørelsen skaber en glidebane mod overvågning af befolkningen.

Tilhængere ser derimod bekendtgørelsen som et stærkt værktøj i kampen mod terror og mener, at privatpersoner ikke behøver frygte logning.

Computerworld vil nu have justitsminister Lene Espersens (K) holding til den omstridte logningsbekendtgørelse, hvor hun gør rede for fakta og myter.

Derfor har vi bedt hende om et interview, hvor vi blandt andet stiller læsernes bedste spørsmål om logningen af danskernes digitale aktiviteter på nettet.

Selve udvælgelsen af de bedste spørgsmål kan du selv deltage i på Computerworlds Wikilab.

Gå ind på wikilab og skriv de spørgsmål, som du gerne vil stille justitsminister Lene Espersen om logningsbekendtgørelsen.

Her kan du også diskutere udformningen og prioriteringen af spørgsmålene sammen med andre læsere.



Alle artikler om:
Overvågning, Politik, Jura, Samfund


Kommentarer - Debatoversigt


Tja det er ufatteligt
1 indlæg

Er jeg terrorisk, kriminel, eller bare en borger?
2 indlæg

Problemer er vel også
2 indlæg

Jeg kan altså ikke dy mig...
4 indlæg

Muligvis ikke det første land?
1 indlæg

Muligvis ikke det første land?
1 indlæg

Teknik kriller
1 indlæg

Dissens i lovgivningen nationalt vs. EU
3 indlæg

Kan det lade sig gøre?
1 indlæg

I tuder og tuder
18 indlæg

Forbrydelsens element.
6 indlæg

Frihed under ansvar - i det offentlige rum
12 indlæg

Skomager...
11 indlæg

Hvad bliver det næste? Permanent telefonaflytning?
2 indlæg

Den dag ...
4 indlæg

Alle mails til justitsministeriet
7 indlæg

Summarum
1 indlæg

Hvad kan man rent faktisk bruge informationerne til
2 indlæg

Logning ej brugbart
2 indlæg

- ikke kun logning, der er meget mere.
2 indlæg

APG
2 indlæg

Kan jeg så være sikker?
4 indlæg

Glemmer vi ikke?
2 indlæg

tænkte mere på min surfning
3 indlæg

Skulle ikke undre mig
1 indlæg

For evil to prevail ...
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Især jobsøgning via sociale netværk kræver en vis takt og tone. Læs her en række gode råd til at fremstå professionelt, når du netværker.
24. maj 2012 kl. 16.05 | læs »

Smartphone-producenterne kan slet ikke blive enige om, hvordan fremtidens SIM-kort skal se ud. Udfaldet kan få stor betydning for både teleselskaber og mobil-brugere.
24. maj 2012 kl. 07.00 | (1) | læs »

To eksperter vurderer, hvordan udsigten til job ser ud for de mange fyrede it-folk fra henholdsvis IBM og CSC. Faktisk har de flere kort at spille på.
24. maj 2012 kl. 12.59 | læs »

De indsatte kan glemme alt om mobiler i landets fængsler, hvor der hersker strenge regler på området.
24. maj 2012 kl. 12.22 | læs »





 
White papers
Se hvordan de mest professionelle IT organisationer bruger SolarWinds Orion til at overvåge og...

Vil du vide hvorfor mere end 40% af danske kommuner bruger SolarWinds til at overvåge,...

Den teknologiske udvikling står aldrig stille. Det betyder ofte, at virksomheder løbende vælger...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.