Det var vist ikke det jeg skrev - det er ikke indholdet af telefonsamtalerne og heller ikke indholdet af kommunikationen der logges. Og så kræver det også lige at du er en myndighedsperson.
Nej jeg tog mig friheder til at gå lidt længer - altså tage din kommentar om offentligt rum. I det offentlige rum, må jeg godt overhøre du snakker med din fammilie, venner, eller hvem du nu snakkede med, (jeg må dog ikke overvåge, eller spionere), dette er hvordan det offentlige rum er nu.
Du definiere at internettet er et offentligtrum (noget jeg er uenig i) og derfor er logningsdirektivet ok, men jeg tager så det næste skridt, som naturligt følger af din definition og af dette logings direktiv. Da du definere at internettet er offentligt rum, må det naturligvis følge at privatliv's fred ikke gælder, dermed er det ok at logge indhold også - altså det elektroniske version af at overhøre samtaler.
Min pointe her er at ændre du definitionen af privat/offentligt rum, kan man gøre hvad man har lyst til.
Da du definere internettet som offentligt rum, er det jo tilladt for alle at læse alt. Men er internettet offentligt rum, så er posthuse også, osv.
Uenig, privatlivets fred (deres private liv) hører til for private forhold, familie, hjem og det kan du ikke påberåbe dig når du er offentlig, er en del af samfundet.
Altså er vi tilbage til din definition af offentligt rum, som betyder jeg må gerne aflytte din telefon (ledingen går gennem offentligt rum), læse dine breve (brevene bevæger sig i et offentligt rum), m.v.
Privat livet's fred, har indtil nu inkluderet brevet, telekommunikation (der i blandt email, m.v.), lognings direktivet går ind ved at monitorere hvem du snakker med.
Din definition ved at sige "det er jo offentligt rum" er farligt, fordi det netop føre til at hvis det er ok at monitorere hvem du snakker med (fordi det er offtentligt rum), er det en triviel udvidelse til at sige, alle må læse indholdet, det er jo i det offentlige rum.
Søren H. Christiansen skrev:
Enig, og for at kunnne dokumentere de forhold, hvor man har misbrugt sine privilegier på de elektroniske medier, logger man at der har været sådanne forhold (men altså ikke den faktiske korrespondance, samtale eller ..)
Men det er jo netop hvordan systemet fungerede før direktivet, men det du jubler over her er, at staten har lige mistænkliggjordt alle Dansker, samt akcepteret at indføre begrænsinger som alle politistater ville være juble glade over.
Et frit samfund kræver at vi frit, uden overvågning kan snakke med hvem vi nu har lyst til. Får myndighederne nys om der er noget galt, kan myndighederne ved domstolene, få denne rettighed løftet, for efterforskning af kriminalitet. Dette er hvad vi definere som retsikkerhed.
Altså mistænkligør man kun når der er et grundlag for at gøre det, desværre fjerner dette direktivt nogle grundlæggene rettigheder, som er basale til et frit samfund.
mvh
Michael Nielsen.