Den lille forskel er stor på nettet

Mænd og kvinder bruger nettet næsten lige meget. Men på helt forskellige ting. Kvinderne netværker og slår ting op, mens mænd læser nyheder. Det viser en ny undersøgelse fra eJour.

Mænd og kvinder bruger nettet næsten lige meget, men forbruget er vidt forskelligt.

Mens kvinder bruger tiden på netdating, sociale netværk og tøjkøb, bruger mændene tiden på at læse om fodbold og nyheder. Det konkluderer journalist og webrådgiver Kristoffer Gravgaard i en undersøgelse foretaget for eJour.

eJour udgives af Danmarks Journalisthøjskole og skriver om journalistik på nettet.

Undersøgelsen er lavet på baggrund af Foreningen af Danske Internetmediers (FDIM)’s ny målesystem Gemius.

Ved hjælp af en avanceret kombination af simpel trafikmåling på medlemmernes websteder og en fokusgruppe på mere end 100.000 personer giver systemet mulighed for at kortlægge trafikken på medlemmernes steder.

Undersøgelsen viser, at den hjemmeside, som kvindelige brugere i gennemsnit bruger mest tid på, er Arto.dk.

Med mere end ni timer om måneden er tidsforbruget næsten to en halv time længere end de mandlige brugeres.

Arto henvender sig primært til børn og teenagere. Også Netdate.dk, Dating.dk og Trendsales.dk er store tidsslugere for kvinder.

Kvinderne dominerer også på Rejseplanen.dk, Netdoktor.dk og Viunge.dk. Sidstnævnte er med 90 procent kvindelige brugere det danske netmedie, hvor et køn har den største andel.

Bold og Ekstra Bladet

For mænd er det især på sportsitet Bold.dk, de bruger mere tid end pigerne. Mandlige brugere får i gennemsnit to timer og 19 minutter på siden, mens de kvindelige brugere kun bruger lidt over 30 minutter om måneden.

Også hos de danske netaviser er der tydelig forskel på kønnene. Stort set alle har primært mandlige brugere. Erhvervsaviserne Borsen.dk og epn.dk har mindre end en tredjedel kvinder blandt læserne. Computerworld.dk’s læserskare er endnu mere mandsdomineret. Her er under en fjerdedel kvinder.

Kun Kristeligt Dagblad på nettet har med 50,2 procent flere kvindelige brugere end mænd.

På de allerstørste sider er mænd og kvinder nogenlunde lige repræsenteret. Krak og Danmarks Radio er de to mest besøgte for begge køn. Kvinder slår lidt oftere adresser op, end de går ind på dr.dk, for mænd er det omvendt.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job