PC-Ware: Vi var lige en tand for friske

Da den tyske softwarekoncern PC-Ware overtog danske Ravenholm sidste år forventede direktøren store fordele: "Vi var for friske og ambitiøse," erkender Leif Carlsen i dag.

Efter det første hele regnskabsår med den tyske it-koncern PC-Ware som ejer gør softwareforhandleren PC-Ware Danmark status.

"Vi havde forventninger om markedsmæssige gevinster i kraft af PC-Wares overtagelse, som viste sig ikke at holde stik," lyder det fra Leif Carlsen, administrerende direktør, PC-Ware.

Både driftsresultat og overskud er mindre end de tilsvarende tal for regnskabsåret 2005/06, som kun omfatter seks måneder.

"Det var svært at tjene på software sidste år, og det er bestemt også svært at tjene penge på at sælge software i år," siger Leif Carlsen.

Nu hjælper det

Til gengæld begynder fordelene ved at have fået et stort og stærk moderselskab at indfinde sig nu. I første kvartal i indeværende regnskabsår voksede PC-Wares omsætning herhjemme med 127 procent sammenlignet med samme kvartal året før.

"Jeg skal love for, at vækstraterne er kommet nu," siger Leif Carlsen.

Siden PC-Ware-overtagelsen har det danske selskab øget fokus på den øvre del af kundegruppen, der i dag bredt kan betegnes som mellemstore og store virksomheder.

"I bund og grund har vi øje for hele segmentet, men det største fokus ligger på de 1.000 største virksomheder herhjemme," konstaterer Leif Carlsen.

To-leverandørstrategi

Udover kundefokus retter PC-Ware Danmark også sit skarpe salgsøje mod væsentlige partnere som Microsoft, Adobe, Citrix, Symantec og WMware, hvor sidstnævnte leverer virtualiseringssoftware, der er meget oppe i tiden.

Rent salgsmæssigt nyder PC-Ware godt af, at Topnordic har overtaget Ementor og Atea, fordi de kunder, der bekender sig til en to-leverandørstrategi, har fået brug for en ny leverandør.

"Det har været en glæde at tage forretning fra Topnordic, som er en af de konkurrenter, vi støder mest på," siger Leif Carlsen.

Derudover har Netkoncept mistet sin status som DLAR-forhandler (Direct Large Account Reseller), hvilket ifølge Leif Carlsen også skæpper indirekte i kassen, fordi der er én mindre at slås med. Der er kun en håndfuld herhjemme af disse DLAR-forhandlere, hvor kravene til omsætning, certificeringer et cetera er ekstraordinært store.

Ansætter flest hoveder

PC-Ware Danmark etablerede sidste år et kompetencecenter, der for eksempel vurderer, om det er en god idé at opgradere til eksempelvis Vista, og om kundens installation er klar til en sådan opgradering.

"Det er i kompetencecentret, vi ansætter flest hoveder, mens SAM (Software Asset Management, red.) er et kæmpe vækstområde for os. Der er både et udpræget ønske om at skære ned på antallet af applikationer og i det hele taget om at have orden i licenserne," siger Leif Carlsen.

Han forventer fortsat vækst i indeværende regnskabsår om end ikke i helt samme målestok som i første kvartal.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS