Plasma er et af de spændende komponenter i den nye udgivelse, der giver mulighed for at udvikle de såkaldte Widgets til skrivebordet.

Tag et smugkig på KDE 4.0


Publiceret d. 19. oktober 2007 kl. 12.01 | Antal kommentarer (22)


Annonce:
 
ANNONCE:
 

Læs mere

KDE-fællesskabet har netop lanceret beta 3 af den populære KDE-desktop, der er benævnt 4.0.

Med betaversion 3 gøres der nu status over udviklingsarbejdet, og de sidste kommentarer og ideer samles ind, så den endelige version formodentlig går i luften i januar 2008.

KDE står for K Desktop Environment og er et skrivebordsmiljø til Linux-folket.

Mange funktioner er klar
Da KDE er et af de to store grafiske miljøer til Linux, står mange Linux-brugere på spring for, at se hvad fremtiden kommer til at byde på.

Samtidig bliver frigivelsen også interessant for Windows- og Mac-brugere, fordi dele af platformen også kan afvikles på disse platforme, eksempelvis kontorpakken kOffice 2.

Flere af delprojekterne i KDE 4 er allerede nu blevet lukket for nye funktioner, og udviklerne koncentrerer sig om at finde fejl og få dem rettet.

Applikationer, som filhåndteringen Dolphin, Okular samt spil og uddannelsesapplikationerne, er så godt som færdige og klar til bug-jagt, men der er dog stadig elementer, som eksempelvis KDevplatform, KDevelop og kdewebdev, der udvikles på.

Plasma på skrivebordet
Plasma er KDE's pendant til Vistas og Mac OS X's såkaldte Widgets.

Plasma kombinerer KDE-panelet, desktoppen og SuperKaramba-værktøjet i én applikation, hvilket vil gøre det muligt for udviklere at skabe mini-applikationer, kaldet plasmoids, der kan afvikles på desktoppen.

Plasma er et af de spændende komponenter i den nye udgivelse, og udfordringen er i øjeblikket at få integreret de mange elementer til en helhed.

Projektet er således ikke færdigt, men i betaversionen er det dog muligt at se Plasma i aktion, og der er en hel del plasmoids, som man kan afprøve.

Hovedrenovering
KDE 4 vil også byde på en renovering af grænsefladen, og der er foretaget et solidt udviklingsarbejde, som skal gøre det nemmere for brugeren.

KDE PIM indeholder eksempelvis en række ny funktioner, til det daglige skrivebordsarbejde, og der er blevet tilføjet forbedringer til KBlog, KAlarm og Korganizer, der alle skal være en del af KDE 4.

Kontorpakken KOffice 2.0 er allerede frigivet i alpha 4 og har fået en mere struktureret brugerflade.

Stabiliteten i denne udgivelse skulle være markant forbedret i forhold til de tidligere betaversioner.




Kommentarer - Debatoversigt


Overeksponerede Linux
20 indlæg

Personligheds spaltning
2 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Du kan score en halv million kroner i kontant dusør, hvis du kan bevise, at det er umuligt at bygge en kvantecomputer.
9. februar 2012 kl. 12.21 | læs »

"Et af de største enkeltstående it-projekter i KMD siden kommunalreformen". Sådan betegner KMD selv dette it-projekt, som over 100 KMD-folk foreløbig har været inde over.
9. februar 2012 kl. 07.00 | læs »

Stockholm løber fra København, når det gælder vækst i it-branchen. Læs her, hvorfor svenskerne gør det bedre end danskerne.
9. februar 2012 kl. 11.43 | læs »

Snart vil danskerne for første gang nogensinde få et samlet overblik over alle statslige it-skandaler og -succeser.
9. februar 2012 kl. 09.01 | læs »





 
White papers
Den teknologiske udvikling står aldrig stille. Det betyder ofte, at virksomheder løbende vælger...

Teknologi kan give konkurrencemæssige fordele, men der er også faldgruber såsom leverandør...

Oracle Database 11g R2 udgør grundlaget, der gør det muligt for dig at yde en bedre service,...

 


Mest læste seneste uge

For under 100 millioner svenske kroner har svenskerne løst politiets it-problemer. I Danmark er budgettet sprængt med mere end 100 procent.

#Fail - sådan skal du ikke gøre. Se hvordan store virksomheder klokker i det på Facebook og Twitter.

Er du klædt på til succes, eller spiller tøjet ingen rolle på din arbejdsplads? Læs her, hvordan danske it-medarbejdere går klædt i virksomheder som Mærsk, Google og i en lille dansk kommune.

Med 4G kommer du voldsomt hurtigt på nettet med mobilt bredbånd. Men hvilken udbyder skal du vælge?

CSC mister sin største privatkunde i Danmark. Hundredvis af CSC-ansatte kan blive berørt.