Dansk telekæde klar til at sælge iPhone i Danmark


Publiceret d. 9. november 2007 kl. 10.46 | Antal kommentarer (7)


Annonce:
 
ANNONCE:
 

Læs mere

Den Telia-ejede telefonoperatør Debitel har i løbet af de seneste uger sammen med Telekæden haft den længe ventede iPhone klar til salg i Danmark.

Det sker, selvom det stadig er uafklaret, hvornår Apple selv lancerer apparatet i Danmark.

Telefonen er stadig ikke til salg i nogen europæiske lande. Dog ventes den klar til salg i England og Tyskland i disse dage.

Telefonen er nu sat til salg hos Telekæden for en pris på 5.899 kroner uden abonnement.

Men det er også muligt at købe telefonen med tilskud fra Debitel, skriver Telekæden på sin netbutiks hjemmeside.

Med tilskuddet kommer prisen ned på 4.650 kroner. Hertil skal lægges udgifter til debitelabonnement.

Seks måneders garanti
Ifølge Klaus Engelbreth, der er kundeservice- og reklamationsansvarlig hos Telekæden, bliver telefonen solgt med seks måneders garanti og 18 måneders reklamationsret, fordi Telekæden skal leve op til den danske forbrugerstyrelses regler.

"Der er nogle forøgede servicetider, hvis man skulle være uheldig at få problemer. Det er fordi service-pointet ikke ligger i Danmark," siger Klaus Engelbreth.

Apples strategi har hidtil været at sælge iPhone operatørlåst til en udvalgt teleoperatør.

Alligevel er det altså nu muligt for Telekæden og Debitel at sælge den populære telefon med dansk simkort og tilskud.

Ifølge Klaus Engelbreth er telefonen klar til brugt, når den bliver købt hjem. Firmaet behøver således ikke at låse apparaterne op.

"Vi betinger osn at telefonen er klar til brug, når vi køber den fra vores leverandør. Og det er den," siger Klaus Engelbreth.

Kommer direkte fra USA
Telefonerne kommer fra det amerikanske marked, fordi der endnu ikke er nogen officiel salgskanal i Danmark, fortæller Klaus Engelbreth.

Firmaet en aftale med Apple-kyndige mennesker, som kan yde hjælp til softwaremæssige problemer.

Sker der noget med hardwaren, skal telefonen til udlandet for at blive repareret.

Hos Debitel har administrerende direktør Per Nielsen ingen kommentar til, hvordan det er muligt at tilbyde en telefon tiltænkt det amerikanske marked til danskerne med dansk simkort og med tilskud.

"Du får ikke en brugsanvisning til vores konkurrenter her hos mig," siger Per Nielsen.

Apples strategi er jo at styre abonnementerne på de her telefoner og tjene penge på taletiden...

"Det ville jeg også gøre, hvis jeg var Apple. Fremragende, Fremragende. Og vores strategi er noget andet," siger Per Nielsen.

Men har det krævet lidt snilde at få lavet en model, der ligesom kan gå uden om Apples strategi?

"Det har det nok," siger Per Nielsen hemmelighedsfuldt.




Kommentarer - Debatoversigt


Jailbroken?
2 indlæg

Telekædens ansvar?
3 indlæg

Telefonsvarer
1 indlæg

Lovligt?
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Især jobsøgning via sociale netværk kræver en vis takt og tone. Læs her en række gode råd til at fremstå professionelt, når du netværker.
24. maj 2012 kl. 16.05 | læs »

Smartphone-producenterne kan slet ikke blive enige om, hvordan fremtidens SIM-kort skal se ud. Udfaldet kan få stor betydning for både teleselskaber og mobil-brugere.
24. maj 2012 kl. 07.00 | (1) | læs »

To eksperter vurderer, hvordan udsigten til job ser ud for de mange fyrede it-folk fra henholdsvis IBM og CSC. Faktisk har de flere kort at spille på.
24. maj 2012 kl. 12.59 | læs »

De indsatte kan glemme alt om mobiler i landets fængsler, hvor der hersker strenge regler på området.
24. maj 2012 kl. 12.22 | læs »





 
White papers
I dette Computerworld webcast, ledet af Frank Deangelis, får du svar på alle spørgsmål vedrørende...

Mobiltelefonen bliver et mere og mere udbredt arbejdsredskab for ledere og medarbejdere i alle...

Med indførelsen af et centralt device mangagement værktøj har Novo Nordisk forenklet den globale...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.