Billigt UMTS-net debuterer på GSM-båndet

Den finske teleoperatør Elisa har netop lanceret verdens første UMTS-net på GSM-båndet. Den prisbillige løsning genbruger GSM-sendenettet og tiltrækker derfor stor international interesse.

Den finske mobiloperatør Elisa åbnede i indeværende uge verdens første 3G-net baseret på WCDMA/HSPA i det 900 megahertz-bånd, som hidtil er blevet anvendt til almindelig GSM-telefoni.

Det skriver det norske onlinemedie teleavisen.no.

Den nye tjeneste, som tillader UMTS-hastigheder på datatrafik distribueret over samme frekvensbånd som GSM, er en direkte konsekvens af et forslag fra EU-Kommissionen, som tillader 3G-telefoni på de gamle GSM-frekvenser.

Et forslag, som teleselskabet 3 tidligere på året rasede over, fordi selskabet mente, det var konkurrenceforvridende og skaldeligt for de nye teleselskaber, der har betalt for licenser til det 2100 GHz-baserede UMTS-bånd og opbygningen af en ny masteinfrastruktur.

Billig genvej til høj hastighed

Den finske discount-debut følges med interesse af hele branchen. Hvis alverdens teleregulatører accepterer den nye udnyttelse af GSM-båndene, bliver opbygningen af 3G-net meget billigere end tidligere. Blandt andet på grund af et mindre behov for at oprette nye basestationer.

Teleselskabet Elisa fremhæver selv i en pressemeddelelse, at selskabet nu kan levere mobilt bredbånd til områder med lav befolkningstæthed.

Ydelsen på produktet er ifølge Elisa på 14,4 Mb/s downstream og 5,8 Mb/s upstream.

Bedre indendørsdækning

Endelig fremhæver selskabet, at teknologien giver meget bedre dækning, når mobilbrugeren befinder sig indendørs. Årsagen er, at 900 Megahertz-båndets radiobølger meget nemmere trænger gennem mure end det UMTS-baserede nets 2100 Megahertz-bånd.

Herhjemme bekræftede leder af telecentret CICT under Danmarks Tekniske Universitet tilbage i august, at de forskellige frekvenser i princippet er lige gode til 3G.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job