Datapro: Kompetencer, kompetencer...

Tilbage til artiklen : Her er it-Branchens bedste arbejdspladser 2007.

Hos konsulenthuset Datapro, der fra hovedsædet i Ballerup sælger og implementerer løsninger baseret på Microsoft Dynamics NAV (tidligere Navision), er kompetencer i højsædet.

"Vi sørger selvfølgelig for, at alle ydre rammer er i orden. Det betyder, at alle de former for personalegoder, som efterhånden er blevet standard i it-branchen, er på plads. Men det vigtigste er absolut, at medarbejderne hele tiden udvikler sig,” siger Brian Atli Andersen, administrerende direktør for Datapro.

Og når han taler om medarbejderudvikling, så er kodeordet kompetencer.

Selskabet har således en overordnet strategi, der involverer en kompetence- og uddannelsesplan, som omfatter alle medarbejdere i virksomheden.

"Vi anvender det, vi kalder et kompetenceskema. Hver enkel medarbejder har ganske enkelt ansvaret for et afgrænset område. Der bliver eksempelvis udpeget én, der er ansvarlig for CRM-området,” siger Brian Atli Andersen.

Kommunikere klare mål

Kompetenceskemaet hænger tæt sammen med, at Brian Atli Andersen anser det for ledelsens fornemste opgave at kommunikere klare mål og samtidig sørge for, at der er en klar ansvarsfordeling i virksomheden.

"Det går igen i vores aktive kompetenceudveksling og vidensdeling. Vi mødes en gang om måneden, hvor ledelsen præsenterer resultater, mål og så videre. Derefter tager medarbejderne over," fortæller han.

Det betyder eksempelvis, at medarbejderen med ansvaret for CRM briefer kollegerne om nye produkter, partnerskaber eller lignende.

Derudover gør Datapro meget ud af at lette alle former for pres på selskabets konsulenter.

"Vi kører alle vores projekter som løbende cases. Det betyder, at der kommer langt mere ro på blandt konsulenterne, der ikke er bundet op til en urimelig stram tidsplan eller andet," siger Brian Atli Andersen.

Derfor er fleksibilitet et andet kodeord for Datapro.

"Vi er jo voksne mennesker med en gennemsnitsalder på 38 år, så fleksibilitet i forhold til børnesygedage, skoleferier og lignende er nødt til at være stor," fortæller Brian Atli Andersen.

Tilbage til artiklen : Her er it-Branchens bedste arbejdspladser 2007.

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura