Toldmyndighed mister data på 25 millioner personer


Publiceret d. 21. november 2007 kl. 10.06 | Antal kommentarer (7)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Den britiske skatte- og toldmyndighed, Revenue and Customs, har forlist personlige data på ikke mindre end 25 millioner briter i den måske største privacy-skandale i Storbritanniens historie.

Skandalen har allerede fået direktøren for Revenue and Customs, Paul Grey, til at trække sig fra sin post på grund af det, der fra officielt britisk side bliver kaldt en "alvorlig brist" i skattemyndighedens postgange.

De mange millioner personlige oplysninger - der vedrører 7,5 millioner britiske familier - blev mistet, da en medarbejder brændte dem ned på to cd'er i toldmyndighedernes hovedkvarter i Newcastle.

Den yngre medarbejder afsendte dernæst, der derefter blev afsendt med posten til National Audit Office i London.

De personlige oplysninger inkluderer blandt andet navne, adresser, fødselsdatoer, cpr-numre, sygesikringsoplysninger og i en række tilfælde også bank-oplysninger.

De britiske myndigheder har allerede undskyldt uforbeholdent for den alvorlige sikkerheds-brist og meddeler, at en "junior-medarbejder" aldrig skulle have haft lov til at behandle de mange følsomme oplysninger.

Der er indtil videre angiveligt ingen tegn på, at de mange data er faldet i forbryderiske hænder, hedder det.




Kommentarer - Debatoversigt


Kan man miste noget ved at kopiere det
3 indlæg

Data for 25 mill. personer på to CD'ere?
4 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Overblik: Politiets nu skrottede Polsag-projekt bliver den seneste i rækken af offentlige it-skandaler. Projektet koster skatteyderne flere hundrede millioner kroner.
3. februar 2012 kl. 16.05 | læs »

Med 4G kommer du voldsomt hurtigt på nettet med mobilt bredbånd. Men hvilken udbyder skal du vælge?
2. februar 2012 kl. 15.58 | læs »

CSC har absolut ingen kommentarer til beslutningen om at lukke Polsag, som CSC har udviklet på i mange år.
3. februar 2012 kl. 14.42 | (1) | læs »

Politiets store prestige it-projekt skulle ruste landets betjente til tænderne, men endte med at ryge i skraldespanden sammen med ekstra million-regninger.
3. februar 2012 kl. 15.59 | (1) | læs »





 
White papers
The shared services model has attracted a lot of interest but what is it precisely?

360° er en integreret produktsuite til informationshåndtering og indeholder moduler til...

Få i denne Computerworld Guide fra februar 2011 indsigt i kommunernes erfaringer og fremskridt...

 


Mest læste seneste uge

Det lykkedes en pensioneret politimand at fravriste Microsoft-svindlere de penge, som de havde lokket ud af ham. Se her, hvordan han gjorde.

Det hidtil største malware-angreb på Android er i fuld gang. Millioner af Android-brugere kan være blevet ramt af ny trojaner.

Med 4G kommer du voldsomt hurtigt på nettet med mobilt bredbånd. Men hvilken udbyder skal du vælge?

Mens nogle virksomheder vil kunne lade et trådløst WiFi-netværk erstatte kablerne, kan det hurtigt give problemer i andre virksomheder. Her får du gode råd til at træffe den rette beslutning.

Politiet dropper det skandaleramte Polsag. Systemet har løbene været ramt af forsinkelser. For halvandet år siden var budgettet overskredet med omkring 100 procent. I dag er status ukendt.