Helge Sander får fire år mere som minister for it

Helge Sander beholder sin post som videnskabsminister i en ny regeringsperiode og fortsætter dermed det arbejde, som han iværksatte for seks år siden.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Helge Sander (V) fortsætter som videnskabsminister i den ny regering, som statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) netop har udpeget, og som han vil præsentere for offentligheden senere på formiddagen.

Dermed maner Anders Fogh Rasmussen alle de spekulationer, der har været om en udskiftning af den loyale og driftsikre Helge Sander, i jorden.

Det er tredje gang, at Anders Fogh Rasmussen udnævner Helge Sander til forskningsminister. Første gang var i 2001 - hvor ministeriet skiftede navn fra IT- og Forskningsministeriet til, anden gang var i februar 2005.

Se listen over den nye regerings nye medlemmer på statsministeriets hjemmeside.

Garvet og rutineret

Med udskiftningerne på en stribe højtprofilerede regeringsposter, fortsætter Anders Fogh Rasmussen den regerings-strategi, som han har ført siden han tiltrådte i 2001 - nemlig at lade sin regering bestå af en række yngre og dynamiske ministrre samt en gruppe garvede ministre, der har været med siden Anders Fogh Rasmussen tiltrådte.

Læs mere om baggrunden her.

Læs kommentar fra Helge Sander senere på Computerworld.dk.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS