Fjernarbejde er et plus for alle - det højner glæden

Distancearbejde er en fordel for både ansatte og chefer, da det øger arbejdsmoralen, tilfredsheden med jobbet og sænker stressniveauet.

Artikel top billede

Forskere konkluderer, at hjemmearbejdspladser har flere positive end negative konsekvenser - for både arbejdsgivere og arbejdstagere. (Foto: Torben Klint)

Computerworld News Service: Forskere har gennemgået 46 undersøgelser om distancemedarbejdere, der er foretaget gennem de seneste 20 år.

Ravi S. Gajendran og David A. Harrison fra Pennsylvania State University har gennemgået data fra 12.833 distancemedarbejdere og konkluderer, at fjernarbejde har flere positive end negative konsekvenser for såvel medarbejdere som arbejdsgivere.

"Resultaterne viser, at distancearbejde har en altoverskyggende positiv effekt, da medarbejderen har mere kontrol over, hvordan de vil udføre arbejdet.

Distancearbejdere er mere tilfredse med deres job og er samtidig mindre interesserede i at skifte arbejdsplads. De føler også, at de har en bedre balance mellem job og familieliv. Deres arbejde bliver også bedømt som værende bedre af deres overordnede," siger Ravi S. Gajendran.

Mere end tre dage

Forskerne konkluderer også, at distancearbejde har flere positive end negative konsekvenser, for både arbejdsgivere og arbejdstagere.

Undersøgelserne viste, at det er en myte, at dagligt personligt fremmøde er en forudsætning for et godt forhold til kollegerne. Der var ingen eksempler på, at distancearbejde havde en negativ indflydelse på forholdet til chefen eller kollegerne.

Kun medarbejdere, der arbejdede hjemmefra flere end tre dage per uge, oplevede et dårligere forhold til kollegerne.

De overordnede fortalte, at der ikke var nogen produktivitetsproblemer på grund af hjemmearbejdspladserne.

''Distancearbejde har klare fordele: en mindre, men positiv effekt på opfattelsen af indflydelsen på arbejdets tilrettelæggelse, en god balance mellem job og fritid, øget jobtilfredshed, bedre udførelse af arbejdet og mindre stress," skriver forfatterne.

Tur/retur

"I modsætning til fremstillingerne i akademisk og praktisk baseret litteratur om emnet, så har distancearbejde ingen skadelig indvirkning på forholdet til kollegerne, eller mulighederne for avancement."

Det anslås, at cirka 45 millioner amerikanere benyttede sig af muligheden for distancearbejde i 2006. I 2003 var antallet 41 millioner, skriver magasinet WorldatWork.

Den større udbredelse af bredbåndsopkoblinger, nævnes ofte som årsag til stigningen.

Den modsatte udvikling ses dog også. Det store teleselskab AT&T, der for få år siden udråbte distancearbejde til at være fremtidens arbejdsform, har netop bedt tusindvis af deres medarbejdere med hjemmearbejdspladser om, at indfinde sig på kontoret igen.

Oversat af Bo Madsen.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

AL Sydbank

Product Owner til IT Service Management

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job