Frankrig til kamp mod ulovlig fildeling

Den franske regering har planer om at afbryde internetforbindelsen til personer, der ulovligt distribuerer musik og film på internettet.

Computerworld News Service: Luk forbindelse.

Sådan lyder det fra den franske regering, der har planer om at lukke internettet for personer, der ulovligt distribuerer musik og film på nettet.

Straffen er et af mange tiltag, som den franske kulturminister foreslog i fredags. Forslaget indeholder også planer om digitale vandmærker, sporing af internetaktivitet og oprettelsen af et register over personer, der er anklaget for pirateri.

Den franske kulturminister, Christine Abanel, siger, at problemet digital pirateri er presserende, selvom uautoriseret fildeling blev gjort ulovligt sidste år og kan straffes med fængsel i op til seks måneder og bøder på 225.000 kroner.

Nu er det slut

"Vi kan ikke længere acceptere, at kunsterne fratages frugten af deres arbejde," siger hun.

Regeringen har fået opbakning fra den franske medieindustri, der vil indføre digitale vandmærker og øge antallet af steder, hvorfra der lovligt kan downloades film og musik.

Kulturministeren underskrev aftalen med tv-kanaler, internetudbydere, filmbranchefolk, forfattere og musikere, i fredags.

Den franske regering vil oprette et agentur, der skal overvåge internettrafikken og spore overførslen af filer med digitale vandmærker og tage sig af klagesager fra indehaverne af ophavsrettighederne.

Enhver, der downloader uautoriseret indhold modtager i første omgang en advarsel fra internetudbyderen. Anden gang kan det resultere i, at forbindelsen bliver afbrudt, og overtræderen kan risikere at blive registreret.

Kan blive svært

Registret kan betyde, at nogle personer får svært ved at finde en ny internetudbyder, der vil have dem som kunde.

Nogle forbrugerrettighedsorganisationer har klaget over tiltaget.

En afbrydelse af internetforbindelsen uden en forudgående retssag er en krænkelse af forfatningens ord om, "at enhver er uskyldig indtil det modsatte er bevist," siger den franske forbrugerorganisation (UFC).

Planerne er repressive og vil føre til dannelsen af et privat internetpoliti, siger Frédéric Couchet, en talsmand for organisationen APRIL, der arbejder for at støtte og fremme open-source-teknologier.

Kulturministeriet anbefalede også, at musikselskaberne holdt op med at anvende DRM (digital rights management) til at kontrollere, hvilke apparater, der kan afspille musikdownloads.

Men anbefalingen mangler konkrete anvisninger, og forholder sig ikke til, at DRM ødelægger brugbarheden og dermed værkernes kommercielle værdi, siger UFC.

Oversat af Bo Madsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS