Arabere køber stor del af Sony

Investeringsfonden Dubai International Capital har købt en væsentlig del af Sony. Det anses som endnu en indikation af de mellemøstlige investorers stigende interesse i teknologi.

Computerworld News Service: Dubai International Capitals (DIC) investering i Sony, der blev offentliggjort mandag, er en tillidserklæring til Sony, der for tiden gennemgår store omstruktureringer.

Dubai International Capital forventer, at investeringen vil vokse moderat, når Sony anvender deres brand og design i fremtidens teknologier, skriver IDC.

DIC har ikke oplyst, hvor stor deres investering i Sony er. Det er i øvrigt deres første investering i Japan. Sonys aktier steg med 4,6 procent på børsen i Tokyo, efter nyheden om investeringen, der endnu ikke er blevet bekræftet af Sonys repræsentanter i Europa.

Sony fokuserer

Sony er ved at gendanne deres fokus på virksomhedens kerneområder. I oktober tjente Sony 12,5 milliarder ved at sælge en del af Sony Financial Holdings, der er giver et afkast på 13 procent årligt - Sony-koncernen har et afkast på cirka tre procent i elektronikbranchen.

DIC er ikke de eneste i De Forenede Arabiske Emirater (UAE), der er interesserede i at investere i it og elektronikproducenter. I fredags købte Mubadala development Co. aktier for 3,3 milliarder kroner i Advanced Micro Devices (AMD).

Uafhængige fonde og lande i Asien med store udenlandske valutareserver er nu en større kilde til frembringelse af investeringskapital end hedgefonde og private investeringsfonde, viser en undersøgelse offentliggjort af McKinsey & Co.

Oversat af Bo Madsen.
Foto: Karim Hesham/iStockphoto

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS